Leczenie kanałowe – charakterystyka

Leczenie kanałowe budzi wśród wielu z nas ogrom emocji, niestety najczęściej negatywnych. Nie ma w tym nic dziwnego – wokół tego zabiegu narosła ogromna ilość mitów i plotek, które niekoniecznie muszą być prawdziwe. Właśnie dlatego, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, opowiemy wam o tym, jakie są wskazania do wykonywania leczenia kanałowego, jak naprawdę wygląda jego przebieg, ile kosztuje i co najważniejsze – czy jest tak bolesne, za jakie uchodzi?

Leczenie kanałowe – wskazania

Możecie zastanawiać się – co musi się stać, żeby ząb został zakwalifikowany do leczenia kanałowego? Otóż najważniejszym z nich jest sytuacja, w której doszło do nieodwracalnego zapalenia, a nawet martwicy miazgi. Jeżeli mamy do czynienia z zapaleniem, to gwarantujemy wam, że poczujecie niezwykle paraliżujący ból. Leczenie kanałowe może także być wskazane, jeżeli mamy do czynienia z nieodpowiednio opracowanymi kanałami. Jeżeli więc próchnica zaatakuje ząb w taki sposób, że dokona penetracji szkliwa aż do miazgi.

Leczenie kanałowe – przebieg

Przebieg leczenia kanałowego można podzielić na kilka etapów. Przede wszystkim, aby rozpocząć leczenie kanałowe, potrzebne jest odpowiednie prześwietlenie potencjalnie zakażonego zęba przy pomocy promieni rentgenowskich. Dzięki nim możliwe jest poznanie nie tylko tego jak wygląda zakażony ząb ale również tego, jak jest on zbudowany: jaki kształt i długość mają kanały zębowe. To niezwykle ważne, gdyż dokładne oczyszczenie zęba pozwala na zapobiegnięcie ewentualnym zakażeniom zęba. Po wykonaniu tych czynności koniecznym krokiem będzie oczyszczenie zęba z zainfekowanej tkanki i dalsze osuszenie wraz ze zdezynfekowaniem całego opracowanego kanału. Tak przygotowany ząb może być szczelne wypełniony płynną gutaperką, która pozwoli na jego dokładnie odizolowanie od wpływu bakterii, czy też innych drobnoustrojów powodujących wszelkie infekcje. Dzięki temu znacząco zredukujecie ryzyko wykonywania zabiegu, jakim jest powtórne leczenie kanałowe!

Czy leczenie kanałowe boli?

To czy leczenie kanałowe naprawdę boli, to jeden z największych konfliktów pomiędzy pacjentami. My jednak możemy zapewnić was – współczesne leczenie kanałowe jest całkowicie bezbolesne, a jest to możliwe dzięki znieczuleniu miejscowym. Dzięki niemu pacjent nie odczuwa żadnego bólu, a jedynym co poczuje jest dotyk narzędzi wykorzystywanych przez stomatologa. Jak widać leczenie kanałowe może być całkiem przyjemne. Uważamy więc, że więcej bólu sprawi wam niepodjęcie się zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe niż on sam! Nie ma więc na co czekać!

Leczenie kanałowe – cena

Zawsze jednak warto się zastanowić się – ile tak naprawdę kosztuje leczenie kanałowe. Otóż sprawa nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać. Leczenie kanałowe zęba jednokanałowego to zwykle koszt od 300 do 400 złotych, leczenie kanałowe zęba dwukanałowego to już koszt 500 złotych, trzykanałowego to nawet 700 złotych a w przypadku zęba czterokanałowego – nawet 800 złotych. Należy także pamiętać o tym, że konieczne jest doliczenie do tego doliczenie kwestii takich jak zdjęcia RTG czy czasami znieczulenie, które niekoniecznie musi zawrzeć się w ofercie gabinetu!

Post Author: Artur