Czy po leczeniu kanałowym można palić?

Leczenie kanałowe jest bardzo powszechnym zabiegiem dentystycznym, który przeprowadza się między innymi w przypadku gdy tkanka zębowa pacjenta obumiera lub do zęba dostało się ciało obce (zwykle złamane narzędzie dentystyczne). O ile lista przeciwwskazań dotyczących tego zabiegu chirurgicznego nie jest zbyt długa, to z ust pacjentów bardzo często pada to samo pytanie: czy po leczeniu kanałowym można palić? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, jak i rozwiać wszelkie inne wątpliwości dotyczące leczenia kanałowego.

Leczenie endodontyczne – opis zabiegu

Leczenie kanałowe, zwane fachowo endodontycznym, polega na wypełnieniu kanałów chorego zęba specjalnym materiałem, który uniemożliwia przedostanie się do nich różnych szkodliwych bakterii i drobnoustrojów. W tym celu dentysta musi najpierw usunąć miazgę z zęba pacjenta, co może zrobić zarówno po jej obumarciu, jak i jeszcze gdy ta znajduje się w stanie zapalnym, poprzez podanie odpowiednio silnego znieczulenia.

Następnie oczyszcza się kanały zęba zarówno z jej resztek, jak i wszelkich innych elementów, na przykład resztek próchnicy. Oczyszczone już kanały można zapełnić odpowiednim materiałem, a na końcu odbudować koronę zęba powszechnie używanymi wypełniaczami dentystycznymi. Wbrew temu czego wielu pacjentów się obawia leczenie endodontyczne wcale nie boli, ponieważ dentyści zwykle podają przed zabiegiem odpowiednie środki znieczulające.

Przeciwwskazania do leczenia kanałowego

Tak jak wspomnieliśmy na początku artykułu, z leczeniem kanałowym nie wiąże się zbyt wiele przeciwwskazań. Nie znaczy to jednak, że wcale one nie istnieją. Przed zapisaniem się na zabieg endodontycznego leczenia trzeba mieć na uwadze, że najpierw konieczne będzie wyleczenie próchnicy chorego zęba, tak aby nie wymagał on usunięcia. Kolejną przeszkodą może okazać się ogólna odporność organizmu, dlatego część stomatologów odradza tej metody leczenia osobom zmagającym się chociażby z przeziębieniem.

Należy natomiast pamiętać, że takie problemy jak choroby układu krwionośnego, nerek i stawów niekoniecznie muszą skutkować brakiem możliwości przeprowadzenia zabiegu, jednak w ich przypadku konieczna jest dokładna konsultacja ze swoim stomatologiem. To samo dotyczy się osób w ciąży lub karmiących piersią.

Leczenie kanałowe, a palenie papierosów

Do omówienia pozostaje nam jeszcze kwestia tego czy po leczeniu kanałowym można palić papierosy. Powszechnie uważa się, że palenie dwa dni po przeprowadzonym zabiegu nie stanowi żadnego problemu, jednak amerykańscy i kanadyjscy naukowcy są innego zdania, po tym jak przeprowadzili odpowiednie badania. Twierdzą oni, że palenie wyrobów nikotynowych nie tylko skutkuje zwiększeniem ilości bakterii w jamie ustnej, ale przede wszystkim znacznie zmniejsza właściwości regeneracyjne tkanek dziąsłowych, jak i samych zębów.

Połączenie tych dwóch czynników sprawia, że palenie po leczeniu endodontycznym może prowadzić do licznych powikłań, a w skrajnych przypadkach do całkowitego zniwelowania rezultatów zabiegu. Zatem rozważając czy po leczeniu kanałowym można palić zdecydowanie lepiej jest odpuścić i nie ryzykować.

Post Author: Artur