Higienizacja zębów – na czym polega?

Warto dbać o swoje zęby i codziennie przykładać uwagę do ich pielęgnacji. Regularne wizyty u stomatologa wspierają utrzymanie zębów w dobrej formie, dzięki czemu będą służyć przez wiele lat. Dla współczesnego człowieka zęby to przecież bardzo ważny element autoprezentacji. Wśród wielu różnych zabiegów, z których można skorzystać u lekarza dentysty, istotna jest higienizacja zębów. Na czym polega i kiedy się na nią wybrać? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek.

Kiedy się robi higienizację?


Higienizacja zębów to tak naprawdę kilka prostych, lecz niezwykle skutecznych zabiegów, na które można zgłosić się do stomatologa. Wszystko po to, aby zapobiegać różnym poważnym chorobom jamy ustnej, dbać o ładny wygląd zębów, przeciwdziałać nieprzyjemnemu zapachowi z buzi. Pierwszym elementem higienizacji jest skaling. To tak naprawdę usuwanie złogów kamienia nazębnego, który w przypadku pewnych osób osadza się bardzo szybko i intensywnie. Dotyczy to w szczególności palaczy, a także miłośników kawy i herbaty.

Kolejny etap to piaskowanie zębów. To uzupełnienie wcześniejszego zabiegów, podczas którego usuwa się przebarwienia, osad oraz ewentualnie resztki kamienia nazębnego. Później przystępuje się do etapu polerowania, co nie tylko poprawia wygląd zębów, ale też zapobiega osadzaniu się kamienia.

Na końcu higienizacji zębów następuje etap fluoryzacji. Higienizacja zębów jest zatem rozległym i tak naprawdę wieloetapowym zabiegiem, podczas którego można dogłębnie zadbać o stan zębów, korzeni, dziąseł, przeciwdziałając pojawieniu się poważnych problemów.

Cena zabiegu higienizacja zębów


Higienizacja zębów to popularna usługa, której można się oddać w praktycznie każdym gabinecie stomatologicznym. Warto wcześniej umówić się i sprawdzić cenę. W dobrych przychodniach za higienizację zębów zwykle zapłacimy około 150 zł.

Nie zawsze oznacza to jednak pełen pakiet zabiegów, które wchodzą w skład higienizacji. Dodatkowo dobrze wiedzieć, że w ramach ubezpieczenia w NFZ również można skorzystać z pewnych elementów higienizacji. Mowa tutaj na przykład o usunięciu kamienia nazębnego, któremu można poddać się w ramach podstawowego ubezpieczenia raz w roku. Warto z tego skorzystać.

Dlaczego? Po pierwsze kamień zgromadzony na zębach wpływa na to, jak prezentują się one wizualnie. Oznacza to, że zęby wydają się bardziej brudne, zażółcone. Często po usunięciu kamienia gdzieś na dalszy plan schodzi wybielanie zębów, ponieważ okazuje się, że zęby naprawdę dobrze się prezentują. Poza tym kamień przyczynia się również do powstawania próchnicy, chorób dziąseł.

Dla zachowania zdrowia jamy ustnej trzeba go regularnie ściągać, a niektóre osoby mają większą tendencję do osadzania się kamienia. Uwarunkowania te związane są na przykład z dietą. Podsumowując, higienizacja zębów jest usługą dostępną u stomatologa, która nie kosztuje dużo, a ze względu na ubezpieczenie w NFZ może być wręcz za darmo. Warto o niej pamiętać i regularnie korzystać, aby dbać nie tylko o zdrowie, ale też wygląd swoich zębów.

Post Author: Artur