Co to jest ząb mądrości?

W dzisiejszych czasach sporo ludzi zastanawia się, co to jest ząb mądrości. Warto zaznaczyć, że mowa tutaj o ostatnim zębie trzonowym. Ósemki występują po obu stronach szczęk. Przeważnie pojawiają się bądź rosną jako ostatnie, przeważnie w wieku od szesnastego do dwudziestego roku życia. Pomimo że ósemki są ostatnimi pojawiającymi się zębami stałymi, to nierzadko w jamie ustnej pozostaje na nie za mało miejsca, co powoduje wiele problemów.

Dość często prowadzi to do klinowania zębów mądrości. Mowa tutaj o ich uwięźnięciu pod tkanką dziąseł przez inne zęby bądź kość. W takim przypadku trzeba niezwłocznie udać się do stomatologa. Tego typu stan może powodować ból, a ponadto obrzęk. Należy dodać, że zęby mądrości pojawiające się jedynie częściowo bądź te, które wychodzą krzywo, również nierzadko powodują dolegliwości bólowe. Przez to, że zęby usuwane w wieku poniżej dwudziestego roku życia mają mniej wykształconych korzeni oraz zabieg taki wiąże się z mniejszą częstością powikłań, zalecana jest ocena zębów mądrości u ludzi w wieku od szesnastu do dziewiętnastego roku życia. Celem jest sprawdzenie, czy ósemki nie są wskazane do usunięcia. Warto dowiedzieć się, co to jest ząb mądrości.

Gdzie znajduje się ząb mądrości?

Wiele osób zastanawia się, co to jest ząb mądrości. Ponadto nie wszyscy ludzie wiedzą, gdzie się znajduje. Okazuje się, że ósemki, które zwane są również trzecimi zębami trzonowymi i zlokalizowane są na samym końcu szczęki i najczęściej wyrzynają się na samym końcu. Co istotne, z wszelakich powodów nie wszyscy ludzie mają zęby mądrości. Warto dodać, że szczęka współczesnego człowieka jest mniejsza niż kiedyś, dlatego te późno rosnące zęby nierzadko nie się nie mieszczą, co bywa bardzo problematyczne.

Trzeba też wiedzieć o tym, że rosnące ósemki mogą bardzo boleć. Mowa tutaj o sytuacji, kiedy nie mają miejsca do wzrostu. Dlatego w takim przypadku nierzadko zalecana jest ich ekstrakcja. Taki zabieg najlepiej przeprowadzić w renomowanej klinice stomatologicznej, gdyż jakość przeprowadzonych zabiegów zawsze powinna być na pierwszym miejscu. W Polsce istnieje wiele renomowanych gabinetów dentystycznych. Oferowane jest usunięcie zębów mądrości w przystępnej cenie. Warto wiedzieć, co to jest ząb mądrości.

Co należy wiedzieć o zębach mądrości?

Wiele osób zastanawia się, co to jest ząb mądrości. Nie każdy wie, że zdrowe ósemki nie są zalecane do ekstrakcji. Jednakże wiele zależy od decyzji stomatologa. Warto wiedzieć o tym, że w dużej mierze decyzje o usunięciu zębów mądrości trzeba podjąć, w przypadku nieprawidłowego ich wżynania się. Trzeba też wiedzieć o tym, że pojawiają się przypadku, iż ósemka wrosła w pełni, lecz jest znacznie zniszczona przez próchnicę. W takim przypadku nierzadko zalecana jest ekstrakcja, ponieważ z powodu anatomii trzecich trzonowców, a także utrudnionego dostępu, ich odbudowa bądź leczenie nierzadko jest skuteczne.

Okazuje się, że o całkowitym zatrzymaniu zęba mówi się w przypadku, kiedy ząb całkowicie otoczony jest kością. Przeważnie tego typu ósemki są źle ułożone na przykład koroną w kierunku siódemek, co może być bardzo problematyczne. Co więcej, w takiej sytuacji ósemki mogą naciskać na korzenie siódemek, powodując przy tym stłoczenie zębów. Pojawiają się przypadki, iż usunięcie zębów mądrości jest wskazane ze względów ortodontycznych. Nie każdy jednak wie o tym, że aby sprawdzić ułożenie trzecich trzonowców, wymagane jest zastosowanie pantomogramu. Mowa tutaj o zdjęciu rentgenowskim wszystkich zębów w jednej płaszczyźnie, żeby uzyskać informacje o wzroście, a ponadto rozwoju takowych zębów. Nierzadko jest to bardzo pomocne w celu zaplanowania kolejnego postępowania. Okazuje się, że zęby mądrości nierzadko powodują wiele dolegliwości bólowych. Dlatego warto udać się do kliniki stomatologicznej. Dentysta powinien ocenić, czy ósemki kwalifikują się do ekstrakcji.

Czy zawsze oznacza kłopoty?

Okazuje się, że zęby mądrości pojawiają się jako ostatnie, a ponadto nierzadko jest tak, iż w szczęce jest zbyt mało miejsca, żeby mogły rosnąć odpowiednio. W takim przypadku zalecana jest przeważnie ekstrakcja. Co więcej, ósemki mogą zostać zaklinowane pod tkanką dziąseł przez inne zęby bądź kość. W praktyce jest tak, że uwięźnięcie zębów mądrości powoduje wiele dolegliwości bólowych oraz obrzęk dziąseł. Ponadto zwiększa się też ryzyko krwawienia dziąseł. Niestety w skrajnych sytuacjach pojawia się szczękościsk, który jest bardzo problematyczny.

W tego typu sytuacji stomatolog musi dokładnie ocenić stan zęba, a dodatkowo zadecydować o metodzie usunięcia. Nie w każdym przypadku jednak zalecana jest ekstrakcja zębów mądrości. Oczywiste jest to, iż są one podatniejsze na pojawienie się próchnicy i nierzadko sprawiają problemy, lecz zęby mądrości można z powodzeniem leczyć. Co więcej, w pewnych krajach zalecane jest jednak zabieg profilaktycznej ekstrakcji tych zębów. Celem jest to, żeby uniknąć kłopotów na przyszłość. Do celu usunięcia tych zębów najlepiej wybrać renomowaną klinikę stomatologiczną, gdyż jakość zawsze powinna być kwestią priorytetową.

Post Author: Artur