Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Protetycy to stomatolodzy, którzy nie zajmują się leczeniem oraz profilaktyką zębów. Są oni odpowiedzialni za poprawę wyglądu zębów w sytuacjach, kiedy są one zagrożone ze względu na braki w uzębieniu.
Warto więc odpowiedzieć na pytanie, czym zajmuje się protetyka stomatologiczna, aby wiedzieć, czy potrzebna jest konsultacja ze specjalistą.

Protetyka stomatologiczna – co to jest?


Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna? Protetyka stomatologiczna to specjalna gałąź stomatologii, w ramach której protetycy są odpowiedzialni za poprawę komfortu zdrowia i życia osób, które mają problem z uzębieniem. Najczęściej sprowadza się to do wykonania uzupełnień w obrębie jamy ustnej. Wykonywane są w tym celu wszelkiego rodzaju uzupełnienia stałe oraz ruchome.

Dzięki czemu możliwe będzie odzyskanie sprawności szczęki. Protezy zębowe wykonywane są z materiałów, które mają imitować szkliwo zębów. Materiałom tym nadawany jest kształt oraz struktura, która będzie przypominała zęby naturalne. Najczęściej braki uzupełniane są protezami akrylowymi, nylonowymi, szkieletowymi, porcelanowymi metalowymi oraz ceramicznymi.

Kiedy należy udać się do protetyka?


Uzupełnienia protetyczne są niezwykle ważne ze względu na to, że dają pacjentowi komfort psychiczny i fizyczny. Ponadto tego typu rozwiązania są o wiele lepsze od klasycznych protez, ponieważ unika się konieczności szlifowania zębów. Skorzystanie z pomocy protetyka zalecane jest w przypadku wystąpienia braków kilku zębów, jak również w przypadku utraty jednego.

Jeśli chce się uzupełnić pojedynczy ząb, to możliwe będzie odbudowanie go na implancie. Kilka zębów będzie odbudowane również na implantach jako osobne korony lub jako most, który opiera się na implancie. Osoby, które nie mają w ogóle zębów, lecz pragną odbudować uzębienie, będą zmuszone do noszenia ruchomej protezy lub mostu, które oprą się na implantach.

Plan leczenia i zastosowane metody są zależne przede wszystkim do tego, jakie możliwości finansowe ma pacjent. Protetyka stomatologiczna to wszelkie działania, które mają na celu odbudowę zębów.

Jak często odwiedzać gabinet protetyka?


Brak pojedynczego zęba jest dużym problemem, który dotyczy zarówno pacjenta, jak i lekarza, który wykonuje zabieg. Jest to związane z tym, że protezy, które się stosuje bywały nieestetyczne, a także ze względu na ich konstrukcje, mogły one powodować pogorszenie stanu kości i tkanek w okolicach miejsca, w którym zęba nie ma. Pacjenci którzy są pozbawieni zębów w większym stopniu, mogą bez problemu skorzystać z możliwości wykonania mostu. Jednakże ten zabieg wiąże się z tym, że trzeba będzie zeszlifować zdrowe zęby, ponieważ będą one filarami, na których oprze się most.

Jeśli pacjent zadecyduje o nieszlifowaniu zębów, będzie trzeba wszczepić implanty, które uzupełnią braki w uzębieniu. To na implantach będzie można oprzeć most lub korony. Lekarze ze względów czysto ekonomicznych wszczepiają jeden implant. To na tym implancie oparty będzie most. To, czym zajmuje się protetyka stomatologiczna, jest niezwykle przydatne, ponieważ pozwala poprawić komfort życia osób, które mają braki w uzębieniu.

Post Author: Artur