Czym są aparaty retencyjne?

Spora część z was przynajmniej próbowała podejmować się leczenia ortodontycznego. Nie trzeba jednak szukać daleko, aby wiedzieć, że wraz z momentem, kiedy zdejmowane są aparaty otondotyczne, nie będzie stają się aparatu retencyjne. Czym jest samo leczenie retencyjne? Czym różnią się aparaty ortodontyczne od tego, co kryje się pod nazwą aparaty retencyjne? Jakie są ich zalety? Przekonajmy się — być może uzyskacie z tego artykułu coś wartościowego w długiej perspektywie! Zaczynamy!

Leczenie retencyjne

Leczenie retencyjne jest absolutnie niezbędne po tym, jak skończymy nosić aparat ortodontyczny. Aparaty retencyjne mają na celu „utrzymanie” zębów w nowej pozycji. Zadaniem retencji jest to, aby zęby nie mogły powrócić do dawnego, często wadliwego ustawienia zębów.

Po co jest one tak potrzebne? Otóż po tym, jak zdejmiemy aparat ortodontyczny tkanki nadal ulegają przebudowie. Nie oznacza to nic innego, że dziąsła i tkanki nadal zmieniają się, a zęby wciąż nie są stabilne w nowej pozycji. Na ich położenie duże znaczenie mają policzki, wargi czy nawet język! To właśnie dlatego, tak ważne jest to, aby podjąć się leczenia retencyjnego. Nie chcecie przecież zaprzepaścić kompletnie osiągniętych nieraz przez lata efektów! Jeżeli zdejmiecie wasze aparaty ortodontyczne — zdecydujcie się na aparaty retencyjne!

Retencyjny aparat ortodontyczny

Retencyjne aparaty ortodontyczne służą do utrwalają leczenia ortodontycznego, dzięki czemu zmieniamy pozycję uzębienia. Aparaty retencyjne możemy podzielić na stałe i ruchome. Pierwsze z nich są wykonywane z metalu, a następnie przymocowywane są do zębów na stałe poprzez materiał kompozytowy czy też klej. Jej zamocowanie pozwala na komfortowe życie, gdyż jest ona mocowana na konkretny, wyznaczony przez stomatologa w czas. Jak sama nazwa mówi, aparaty retencyjne pozwalają na wyjmowanie ich w wyznaczonym czasie. Oczywiście zdarza się, tak że leczenie retencyjne może trwać dożywotnio.

Zalety aparatów retencyjnych

Jakie jednak zalety oferują aparaty retencyjne? Jeżeli jest on zamocowany na stałe, to nie musimy martwić się o pamiętaniu, żeby codziennie zakładać te aparaty. Są one też niewidoczne w większości przypadków i odznaczają się wysokim komfortem jej użytkowania. Jednak najważniejszą zaletą korzystania z tych aparatów jest to, że pozwalają na utrzymanie pięknego uśmiechu i poprawnego ustawienia zębów. Czemu więc tego nie zrobić? Aparaty retencyjne są bezwzględnie warte swojej ceny, mimo że pozornie mogłoby być inaczej!

Post Author: Artur