Zgryz otwarty od smoczka

Jak wynika z przeprowadzonych w ciągu ostatnich lat badań, nawet ponad połowa dzieci w wieku przedszkolnym posiada mniejszą lub większą wadę zgryzu. Tak ogromna skala problemu powoduje, że bardzo silnie rośnie zainteresowanie różnego rodzaju możliwościami w zakresie leczenia wad zgryzu, lecz również szukania przyczyn ich powstawania. Jak się okazuje, niezwykle popularną wadą jest zgryz otwarty od smoczka. Jak można sobie z nią poradzić i czy faktycznie zwykły smoczek może odpowiadać za pojawienie się u dziecka wady zgryzu?

Zgryz otwarty od ssania smoczka?

Przed rozpoczęciem szukania informacji na temat sposobów usuwania tego rodzaju wady zgryzu, w pierwszej kolejności upewnić się trzeba, ile jest prawdy w opinii, że zgryz otwarty od smoczka to powszechna przypadłość.

Z jakiego powodu dzieci dostają smoczki? Gdy są małe, męczy je niezwykle silna potrzeba ssania, która oczywiście jest wynikiem sposobu dostarczania pokarmu do ciała. Żeby zminimalizować pojawiające się u dziecka frustracje, podaje się mu do ssania smoczek, który malca uspokaja. Niestety na rynku przeważają kiepsko wykonane smoczki, które zaburzają pozycje języka w jamie ustnej, a także przepływ śliny. W efekcie tego dochodzić może do pojawienia się u dziecka zjawiska seplenienia, lecz przede wszystkim dojść może do przesunięcia się zębów i powstawania wady zgryzu.

Czym jest zgryz otwarty?

Skoro wiemy już, że zgryz otwarty od smoczka to sprawa jak najbardziej prawdziwa i zdarzająca się stosunkowo często, warto się teraz dowiedzieć nieco więcej na temat samej wady. Na czym polega zgryz otwarty i jakie stanowi zagrożenie dla dziecka?

Jest to taka sytuacja, gdy zęby w linii dolnej nie stykają się z zębami górnymi. Powstaje wtedy charakterystyczna pusta przestrzeń między zębami, która nazywana jest przez specjalistów szparą niedogryzową.

W jaki sposób powstaje taka wada? Oprócz tego, że pojawia się najczęściej w wyniku ssania nieprawidłowego smoczka, często jest wynikiem po prostu genetyki. Bez względu jednak na to, co ją wywołało, koniecznie należy się jej pozbyć, ponieważ może znacznie upośledzić rozwój jamy ustnej dziecka. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do powstawania zaburzenia wyglądu twarzy i jej asymetrii, co utrudniać będzie poprawne mówienie oraz przyjmowanie pokarmów. Jest to więc naprawdę ważne, ponieważ konsekwencje mogą mieć wpływ na całe kolejne życie dziecka.

Jak wyleczyć zgryz otwarty?

Widząc, jak poważne mogą być konsekwencje pozostawienia u dziecka otwartego zgryzu, wielu rodziców zastanawia się nad tym, w jaki sposób można go wyleczyć.
Jak można się bez trudu domyślić, w przypadku tak małych dzieci nie można zastosować stałego aparatu ortodontycznego, który jest standardowym rozwiązaniem w przypadku takich wad zgryzu. Konieczne jest więc sięgnięcie po aparat ruchomy, który wykonany jest z gumy i może być swobodnie wkładany i wyjmowany z jamy ustnej. Specjaliści zalecają, aby dziecko używało takiego aparatu minimum przez pół roku. Najlepiej nosić go łącznie kilka godzin dziennie.

Post Author: Artur