Aparat samoligaturujący przed i po

Chcąc posiadać ładne i zdrowe zęby, trzeba naprawdę wiele się natrudzić. Wymagane jest oczywiście zachowywanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, lecz także chodzenie na częste kontrole do stomatologa. Często jednak pomimo najszczerszych chęci na zębach pojawia się jeden bardzo trudny do usunięcia defekt, który całkowicie niszczy wygląd uzębienia. Chodzi w tej sytuacji oczywiście o wadę zgryzu i krzywe zęby. Nie oznacza to jednak tego, że pacjenci nie mają żadnych możliwości, aby z takim problemem walczyć. Najlepiej radzi sobie z tym defektem aparat ortodontyczny, a w szczególności jego nowoczesna wersja samoligaturujaca. Aparat samoligaturujący przed i po – jakie daje efekty?

Aparat samoligaturujący – co to jest?

Chcąc zrozumieć to, jakie efekty daje aparat samoligaturujący, przede wszystkim dowiedzieć się trzeba, jak powstają wady zgryzu, a także to, jak przebiega proces naprawiania takiego defektu. Dopiero poznanie tych  zupełnie podstawowych informacji będzie w stanie pomóc zrozumieć, co daje stosowanie najnowszego aparatu. Aparat samoligaturujący przed i po – co powinno się wiedzieć?

Na samym początku dowiedzieć się oczywiście trzeba, jak dochodzi do powstawania wady zgryzu. Co jest tego przyczyna? Jak się okazuje, w zdecydowanej większości jest to sytuacja wynikająca po prostu z genów. Krzywe zęby najczęściej dziedziczy się po jednym z rodziców i zwyczajnie nie da się tego uniknąć. Inną częstą przyczyną jest ubytek jednego z zębów. W takiej sytuacji dochodzi stopniowo do przesuwania się pozostałych zębów.

Bez względu jednak na to, jaka była przyczyna powstania wady zgryzu, zawsze najlepszym sposobem jej usuwania jest aparat ortodontyczny. Klasyczna wersja tego przyrządu składa się z zamków przyklejanych na zęby i z metalowych łuków, które je scalają w jedną konstrukcję. Kluczowym elementem każdego aparatu starego typu są również specjalne gumki, które nazywane są ligaturami. Stanowią one element łączący zamki z łukiem. Ich ogromną wadą jest to, że bardzo szybko się zużywają i wymagana jest ich częsta wymiana na nowe.

Czym natomiast jest aparat samoligaturujący? Jest to taka wersja aparatu ortodontycznego, która pozbawiona jest ligatur, czyli gumek. Możliwe jest to dzięki przeprojektowaniu konstrukcji aparatu, która wykorzystuje specjalne klapy zamiast gumek. Co dokładnie osiąga się poprzez noszenie takiego aparatu? Jakie daje on korzyści w stosunku do starszego typu, który ma ligatury? Jak się okazuje, ilość zalet jest w tym wypadu naprawdę ogromna.

Aparat samoligaturujący – najważniejsze zalety

Aparat samoligaturujący przed i po – na co konkretnie można liczyć? Zdecydowanie najważniejszą zaletą takiego aparatu jest związana z nim wygoda. Dzięki temu, że nie posiadana on bardzo delikatnych i szybko niszczących się gumek łączących zamki z łukami, pacjenci nie muszą tak często udawać się do stomatologa w celu ich wymiany. Jak można się bez trudu domyślić, ogranicza to również koszt, ponieważ każda wizyta kontrolna wymaga uiszczenia opłaty.

Rzecz jasna oszczędność czasu i pieniędzy to nie wszystko, na co można liczyć, decydując się na zakupienie takiego aparatu. Jego naprawdę ogromną zaletą jest o wiele krótszy czas leczenia. Standardowo aparat ortodontyczny musi być obecny na zębach często nawet kilka lat. W przypadku aparatu samoligaturującego najczęściej wymagana jest połowa tego czasu. Wynika to z lepszego przylegania do zębów, a także jednostajnego nacisku na nie. W efekcie tego zęby szybciej ustawiane są w odpowiedniej pozycji.

Wiedzieć trzeba, że tego rodzaju aparaty to również o wiele łatwiejsza higiena jamy ustnej. Z racji tego, że klasyczny aparat posiada gumki, trzeba niezwykle mocno chronić go przed zabrudzeniem. Wymaga to poświęcenia więcej niż zwykle czasu na mycie zębów. W przypadku wersji bez ligatur tak ogromna precyzja mycia nie jest potrzebna, ponieważ sam aparat jest o wiele prostszy w budowie.

Na sam koniec wspomnieć jeszcze trzeba o tym, że taki aparat jest znacznie mniej wymagający dla samych zębów, a także dla śluzówki obecnej w jamie ustnej. Oznacza to, że jego noszenie w mniejszym stopniu wiąże się z tak dużym dyskomfortem. Jest to niezwykle ważna informacja, ponieważ jak wiadomo, aparat trzeba mieć założony przez cały czas i nie można go nawet na chwilę zdjąć.

Aparat samoligaturujący przed i po

Jak więc widać aparaty ortodontyczne to naprawdę ciekawe i niezwykle zaawansowane przyrządy, które pozwalają uporać się z niezwykle poważnym problem, czyli z krzywym zgryzem. Warto się jednak teraz dowiedzieć, jakie konkretnie efekty można dzięki nim uzyskać. Aparat samoligaturujący przed i po – czy taki aparat pozwala wyprostować zgryz?

Jak się okazuje, przy pomocy tego rodzaju aparatu możliwe jest znaczne poprawienie wyglądu nawet bardzo zniekształconego zgryzu. Oczywiście w najgorszych przypadkach konieczne będzie dłuższe leczenie, lecz jest to jak najbardziej możliwe. Wybierają tego rodzaju aparat prędzej czy później będzie się można cieszyć naprawdę pięknymi i doskonale prezentującymi się zębami.

Post Author: Artur