Ubytki szkliwa – jak leczyć?

Szkliwo jest najmocniejszą tkanką w organizmie człowieka. Czasami trudno wyobrazić sobie, że cieniutka jego warstwa na każdym z zębów jest tak bardzo odporna na uszkodzenie, jak żadna inna kość w ludzkim organizmie. Niestety na przestrzeni życia szkliwo może ulegać demineralizacji, co prowadzi do jego poważnego osłabienia. Ubytki szkliwa jak leczyć? Poniżej podpowiadamy.

Ubytki szkliwa – przyczyny

U ludzi dorosłych, którzy posiadają już zęby stałe, szkliwo jest bardzo odporne i wytrzymałe. Trochę inaczej jest w przypadku dzieci mających zęby mleczne. Szkliwo pokrywające te pierwsze zęby, które zaczynają wypadać około 6 roku życia, nie jest tak twarde. Wiele osób zastanawia się nad ważną kwestią : ubytki szkliwa jak leczyć? Czy jest na to jakiś skuteczny sposób? Jak najbardziej.

Na początek trzeba jednak dowiedzieć się troszkę więcej na temat czynników, które doprowadzają do ubytków. To głównie bakterie, które bytują w jamie ustnej oraz na powierzchni zębów. Jeżeli nie dba się prawidłowo o higienę jamy ustnej, intensywnie się one mnożą, wydzielając substancje uszkadzające szkliwo. I chociaż proces dzieje się przez lata, prowadzi do demineralizacji. Zęby stają się wrażliwe, osłabione, atakuje je próchnica.

Ubytki szkliwa – objawy

Jakie są objawy ubytku szkliwa? Po pierwsze zęby stają się bardzo wrażliwe. Między innymi mogą boleć podczas spożywania gorących lub zimnych pokarmów, a także produktów bardzo kwaśny, chociażby owoców cytrusowych. Zmienia się również ich kolor. Często na powierzchni zębów pojawiają się przebarwienia i plamy, co można obserwować szczególnie w przypadku młodszych dzieci. U nich dosyć łatwo dochodzi do demineralizacji szkliwa, ponieważ nie jest ono tak wytrzymałe, jak w przypadku ludzi dorosłych. Ubytki szkliwa jak leczyć? Poniżej podpowiadamy.

Leczenie szkliwa

Zanim opowiemy o leczeniu, warto wspomnieć odrobinę o profilaktyce. W końcu jedna z ważnych zasad mówi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. W ramach profilaktyki trzeba bardzo dokładnie dbać o higienę jamy ustnej i regularnie szczotkować i myć zęby. Używać preparatów, które posiadają nie tylko fluor, ale również inne składniki prowadzące do remineralizacji. Kiedy szczotkuje się zęby przez co najmniej dwie minuty, pozostają one na powierzchni szkliwa, odbudowując je. Kolejna ważna sprawa to regularne wizyty u stomatologa, między innymi po to, aby przeprowadzić zabiegi fluoryzacji.

Lekarz może nałożyć specjalny preparat na nakładki, a następnie nałożyć na zęby pacjenta. Wystarczy przytrzymać je przez kilka chwil, aby na szkliwie osadziły się drogocenne składniki mineralne. Będą ona odbudowywać powierzchnię. W przypadku młodszych dzieci ubytki szkliwa leczy się poprzez remineralizację. Lekarz może nakładać specjalne preparaty, które mają na celu zniszczenie tkanki zaatakowanej przez próchnicę. Ze względu na to, że preparaty do mycia zębów, które przeznaczone są dla dzieci, zawierają w swoim składzie mniej fluoru, takie procedury profilaktyczne prowadzone przez stomatologa są bardzo ważnym czynnikiem zapobiegania próchnicy.

Post Author: Artur