Szlifowanie szkliwa zębów

Szlifowanie zębów to zabieg, który polega na piłowaniu ich stycznych powierzchni. Pozwala na skuteczne zmniejszenie ich szerokości, co jest wykorzystywane w leczeniu ortodontycznym. Trzeba wiedzieć o tym, że piłowanie zębów nie jest bolesnym zabiegiem. Taki zabieg przeprowadzany jest w wielu gabinetach stomatologicznych w Polsce. Szlifowanie szkliwa zębów jest powszechnym zabiegiem. Przeważnie nie kosztuje on dużo.

Czy szlifowanie zębów jest bezpieczne?

Bardzo dużo osób zastanawia się, czy szlifowanie szkliwa zębów jest bezpieczne. Okazuje się, że jest. Warto wiedzieć, że szlifowanie absolutnie nie jest związane z uszkadzaniem uzębienia. Dobrze wiedzieć o tym, że stripping ortodontyczny może dotyczyć tylko jednego zęba bądź większej części uzębienie, co ostatecznie wpływa na czas trwania tego zabiegu. Co więcej, im większa liczba zębów wymagająca piłowania, tym dłużej będzie trwał stripping.

Ile trwa szlifowanie zębów?

Przeważnie piłowanie zębów zajmuje około 10-30 minut. Wiele jednak w tej kwestii zależy od konkretnego gabinetu. Procedura wykonywania jest stopniowo w paru etapach. Celem jest zminimalizowanie utraty twardych tkanek. Trzeba też wiedzieć, że uzyskanie ostatecznego zaplanowanego efektu strippingu wymaga odbycia paru wizyt. Szlifowanie szkliwa zębów to procedura nieco inna niż konturowanie, choć obie dotyczą szkliwa i przeprowadzane są w gabinecie dentystycznym przy zastosowaniu specjalnych tarcz oraz pasków ściernych. Warto zauważyć, że efekty strippingu to zmiana szerokości zębów, ponieważ obejmuje też redukcję szkliwa na powierzchniach stycznych, czyli bocznych zębów. Co więcej, konturing zębów pozwala na zmianę ich długości bądź kształtu, co jest bardzo cenione.

Przede wszystkim dotyczy to bocznych siekaczy, zbyt spiczastych kłów bądź guzików na zębach przedtrzonowych. Szlifowanie szkliwa zębów to skuteczny zabieg, który przeprowadzany jest w wielu gabinetach stomatologicznych zlokalizowanych na terenie naszego kraju. Trzeba wiedzieć o tym, że stripping oraz konturowanie odróżnia od siebie ich przeznaczenie. Ten pierwszy stosowany jest przed rozpoczęciem terapii stałym aparatem ortodontycznym. Natomiast konturing stanowi często alternatywę dla zastosowania licówek bądź częściej jest przeprowadzany razem z bondingiem.

Jak długo bolą zęby po szlifowaniu?

Trzeba wiedzieć o tym, że dziąsło po szlifowaniu zęba na koronę może boleć nawet parę dni, a ból nierzadko ustaje po założeniu gładkich, szczelnych koron stałych. Warto wiedzieć o tym, że kontrolowane piłowanie zębów jest zabiegiem praktycznie bezbolesnym. Co więcej, jego prawidłowe wykonanie nie powinno generować żadnych dolegliwości bólowych. Istnieją jednak ściśle ustalone dozwolone dla każdego zęba osobne granice bezpiecznej redukcji szkliwa. Specjalista przeprowadzający procedurę strippingu dysponuje specjalnymi miarkami pozwalającymi na dokładną ocenę ilości ścieranych tkanek.

Okazuje się, że zależnie od wybranego środka do redukcji szkliwa, mogą pojawić się pewnie nieprzyjemne odgłosy w czasie piłowania. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że zastosowaniu tarczy towarzyszą dźwięki takie, jak w czasie nielubianego borowania. Co więcej, zastosowanie pasków z pilniczkiem wytwarza słyszalne, bardzo wyraźne dźwięki tarcia. Należy też wiedzieć, że w większości przypadków nie ma wymogu stosowania żadnej metody znoszącej ból w czasie piłowania zębów do aparatu. Jeżeli jednak pacjent zgłasza nadwrażliwość zębów oraz dziąseł, możliwe będzie przeprowadzanie pionowej redukcji szkliwa zębów stałych w znieczuleniu miejscowym, o czym nie każdy wie. Istotne jest to, że wskazaniem do zastosowania znieczulenia jest też silny, trudny do opakowania lęk pacjenta przed takowym zabiegiem.

Szlifowanie szkliwa zębów jest bardzo często przeprowadzane w klinikach stomatologicznych. Nie jest to skomplikowany zabieg, jednak najczęściej przeprowadzany jest przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Sporo osób zastanawia się też, czy stripping niszczy szkliwo. Okazuje się, że jest to ortodontyczny zabieg, który nie niszczy go. Jest wręcz przeciwnie, gdyż sprzyja wzmocnieniu szkliwa w procesie jego mineralizacji. Ponadto zachodzi on dzięki związkom fluoru zawartym w fizjologicznie wydzielanej ślinie ,a także dostarczanym zewnętrznie przy zastosowaniu past do mycia zębów, która ma w swoim składzie cenny fluor. Szlifowanie zębów to coraz popularniejszy zabieg w ostatnich czasach.

Możliwe jest go przeprowadzenie przy zastosowaniu nowoczesnego znieczulenia miejscowego. Zawsze warto postawić na gabinet dentystyczny, które troszczy się zarówno o zdrowie, jak i piękny wygląd pacjenta. Rezultatem będzie oczywiście jego wspaniałe samopoczucie. Szlifowanie zębów nie jest jednak skomplikowanym zabiegiem, dlatego można liczyć na jego wykonanie w wielu gabinetach na terenie Polski. Najważniejsze jest jednak wybranie doświadczonego specjalisty, który wykonuje swoją pracę z pasją oraz zaangażowaniem. Istotne jest też odpowiednie podejście do każdego pacjenta, o czym niestety nie każdy pamięta.

Post Author: Artur