Starte zęby – odbudowa
Ścieranie zębów jest procesem fizjologicznym, który postępuje wraz z wiekiem człowieka. Niemniej jednak zdarza się, że nie jest to proces naturalny i należy mu zapobiegać. Może on bowiem wiązać się z wieloma przykrymi dolegliwościami, które znacznie potrafią utrudnić życie. Jeśli chodzi o starte zęby – odbudowa może być bardzo trudna.
Jak wyglądają starte zęby?
Za najtwardszą tkankę w ludzkim organizmie uznaje się szkliwo, które pokrywa zęby. Często narażone jest ono na ścieranie. W procesie ścierania szkliwo odsłania zębinę, czyli tkankę, która się pod nim znajduje. Jest ona podatna na różnego rodzaju bodźce, przez co pacjent często odczuwa różne dolegliwości bólowe.
Warto wiedzieć, jak wyglądają starte zęby, a także – jakie są ich pierwsze objawy. Pacjent musi bowiem wiedzieć, że tylko szybka reakcja może uchronić go przed kosztownym i długotrwałym leczeniem.
Niestety, pierwsze oznaki startych zębów są dla pacjenta bardzo często niewidoczne. Na początku zazwyczaj dochodzi do starcia wypustek na kłach. Pacjent może również w tym okresie odczuwać nadwrażliwość zębów na zimne, ciepłe, a także kwaśne i słodkie jedzenie bądź też napoje. Może także dokuczać mu nadmierne napięcie mięśni żuchwowych. Bardzo często daje się również zaobserwować przebarwienie zębów, a także ubytki tkanek w okolicy szyjek zębowych. Górne siekacze mogą zabarwić się na szaro.
Obserwując swoją jamę ustną pacjent może zauważyć również, że pofałdowana powierzchnia tylnych zębów staje się gładka. Kolejnym etapem ścierania zębów jest starcie krawędzi przednich siekaczy. Wyglądają one jak wypiłowane, a językiem da się wyczuć ostre krawędzie. Jeśli chodzi o starte zęby – odbudowa ich jest konieczna dla zachowania prawidłowego zgryzu.
Jeśli chodzi o bardziej zaawansowane starcie zębów, to niektórzy pacjenci zgłaszają się do stomatologa zdecydowanie zbyt późno – dochodzi wtedy do starcia zębów niemal do poziomu dziąseł, a także do ich kruszenia się.
Warto także wiedzieć, jakie konsekwencje mogą powodować starte zęby. Przede wszystkim, pacjent poza wspomnianą już nadwrażliwością na różne rodzaje jedzenia, może odczuwać bardzo silne dolegliwości bólowe: bóle głowy, a także bóle w okolicach stawów skroniowo-żuchwowych. Osoby, u których zgrzytanie zębami jest przyczyną startych zębów, bardzo często mogą zaobserwować rozrost dolnej części twarzy, która przybiera nieco kwadratowy wygląd.
Jeśli chodzi o starte zęby – odbudowa ich jest bardzo ważna choćby z tego powodu, że konsekwencją zaniedbania leczenia może być zapalenie bądź też obumarcie miazgi, co może prowadzić do całkowitej utraty zęba. W efekcie ścierania się szkliwa miazga zęba narażona jest na działanie szkodliwych bakterii.
Jak odbudować starte zęby?
Jeśli chodzi o starte zęby – odbudowa ich będzie zależna od tego, w jakim stopniu uległy one zniszczeniu. Przede wszystkim pacjent musi zdawać sobie sprawę z tego, że reakcję należy podjąć jak najwcześniej. Na początku, kiedy zęby nie są jeszcze mocno uszkodzone, wystarczyć może zmiana nawyków żywieniowych – czyli unikanie kwaśnych pokarmów i napojów. Warto także przyłożyć szczególną uwagę do prawidłowej higieny jamy ustnej. Trzeba także dbać o to, by po spożyciu kwaśnych pokarmów, które osłabiają szkliwo, nie szczotkować zębów przez przynajmniej pół godziny. Zamiast tego – zdecydowanie lepiej jest przepłukać jamę ustną czystą wodą.
Kiedy zęby uległy znacznemu zniszczeniu, warto skierować swoje kroki do gabinetu lekarza stomatologa, który zajmuje się tym problemem. Jeśli pacjentowi dokuczają ostre krawędzie startych zębów, lekarz może delikatnie je oszlifować. Dodatkowo zazwyczaj zaleci też stosowanie produktów, które zawierają dużą ilość fluoru, bowiem mogą one zabezpieczyć zęby przed ścieraniem i uchronić pacjenta przed dokuczliwą nadwrażliwością.
Jeśli chodzi o starte zęby – odbudowa nie zawsze jest konieczna. Czasem wystarczy wykonanie specjalnej szyny, która ma za zadanie zabezpieczenie zębów przed ścieraniem. Stomatolog może także skierować pacjenta na rehabilitację, która będzie miała na celu rozluźnienie mięśni twarzy. Osoby borykające się z bruksizmem, który skutkuje ścieraniem zębów, mogą także zdecydować się na zastrzyki z botoksu. Zmniejszają one napięcie mięśni, jednak mogą negatywnie wpływać na zdolności mimiczne twarzy.
Ile kosztuje odbudowa startych zębów?
Na początku warto zadać sobie pytanie, w jaki sposób lekarz postawi diagnozę. Przede wszystkim, z pewnością dokładnie obejrzy zęby, a także skupi swoją uwagę na mięśniach twarzy i głowy. Ogromne znaczenie w procesie diagnozy ma także rozmowa z pacjentem – może się spodziewać pytań o dietę, nawyki higieniczne, a także stosowane leki.
Jeśli chodzi o odudowę startych zębów, istnieje kilka metod, które pomagają walczyć z problemem. Jeśli ścieranie zębów ma podłoże w silnym stresie, lekarz może zdecydować się na terapię przy pomocy leków uspokajających.
Jeśli zęby zostały starte bardzo mocno, to jedynym rozwiązaniem może być ich odbudowa. Niemniej jednak trzeba nastawić się na to, że jest to proces leczenia bardzo kosztowny i długotrwały.
Jednym z najtańszych sposobów odbudowy zębów jest zastosowanie materiału kompozytowego. Jest to tak zwana plomba światłoutwardzalna. Jeśli zniszczeniu uległy zęby przednie, najlepszym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie licówek. Są to cienkie, porcelanowe płytki, które nakłada się na spiłowane wcześniej zęby. Trzeba jednak nastawić się na to, że jest to rozwiązanie dość kosztowne. Wykonanie licówek to koszt nawet kilku tysięcy złotych.
Jeśli chodzi o odbudowę bocznych zębów, to lekarze stomatolodzy bardzo często decydują się na wykonanie specjalnych nakładek. Ich stworzeniem zajmuje się technik protetyk, który zadba o to, by były one idealnie dopasowane do jamy ustnej konkretnego pacjenta.
Jeśli zęby zostały starte niemal całkowicie, to jedynym ratunkiem może być wykonanie koron protetycznych. Trzeba jednak nastawić się tutaj na wydatek, który znacznie może naruszyć budżet – koszt jednej korony może wynosić nawet półtora tysiąca złotych za jeden ząb.