Plomba światłoutwardzalna w ciąży

Ciąża jest szczególnym stanem, w którym niedozwolone jest wykonywanie wielu rodzajów zabiegów. Mowa tutaj zarówno o wizytach u różnego rodzaju lekarzy, jak i na przykład u kosmetyczek. Wokół leczenia zębów w ciąży narosło wiele szkodliwych mitów – między innymi ten, że kobiety ciężarne powinny zrezygnować z wizyty u stomatologa. Prawda jednak jest taka, że zęby w ciąży jak najbardziej można leczyć, a nawet powinno się to robić. Wiele pacjentek obawia się, że w przypadku ciąży zabiegi stomatologiczne będą wykonywane bez znieczulenia – oczywiście, to również jest mitem. Znieczulenie w ciąży nie szkodzi dziecku, o ile zostanie odpowiednio dobrane. Bywają jednak zabiegi, których kobiety ciężarne powinny unikać w miarę możliwości – należy do nich choćby plomba światłoutwardzalna w ciąży.

Leczenie zębów w ciąży

Pacjentki w ciąży muszą pamiętać o tym, że przepisy prawa znacznie skracają im czas oczekiwania na wizytę u lekarza. Dlatego też w razie potrzeby, wizyta u lekarza stomatologa powinna się odbyć maksymalnie w ciągu tygodnia od dnia zgłoszenia takiej potrzeby.

Jeśli chodzi o zabiegi refundowane, to pacjentki w ciąży mają prawo do leczenia endodontycznego zębów dwu i trzykanałowych, podczas gdy u pozostałych pacjentów leczenie to odbywa się wyłącznie w przypadku zębów jednokanałowych.

Dodatkowo, pacjentka będąca w ciąży ma prawo do jednej wizyty kontrolnej na 3 miesiące. Warto dodać także, że raz na 6 miesięcy może być u niej wykonany refundowany zabieg usunięcia złogów nazębnych.

Wiele kobiet obawia się wzięcia znieczulenia w ciąży, sądząc, że w jakiś sposób może to wpłynąć na rozwijające się dziecko. Prawda jednak jest taka, że o wiele gorszy wpływ na płód może mieć stres i ból podczas zabiegu wykonywanego bez znieczulenia. Dlatego należy poinformować lekarza dentystę o fakcie ciąży, a ten z pewnością będzie w stanie dobrać najlepszą, bezpieczną metodą znieczulenia.

Ciąża, a lampa światłoutwardzalna

Wiele kobiet zastanawia się, czy plomba światłoutwardzalna w ciąży jest dozwolona. Lekarze stomatolodzy uważają, że założenie plomby u kobiety w ciąży odbywa się wyłącznie w razie konieczności. Z kolei wymiana starych plomb, na nowe, estetyczne, nie jest w ciąży zalecana. Jeśli stara plomba wciąż jest szczelna, a w jej okolicy nie rozwija się próchnica, to nie ma potrzeby zakładania nowej. Badania bowiem nie wykazują jasno, że wypełnienie nie ma żadnego wpływu na kobietą ciężarną i jej dziecko. Dlatego też lekarze dentyści wolą zachować daleko idącą ostrożność.

Bezpieczny czas na dentystę w ciąży

Wiadomo już, że plomba światłoutwardzalna w ciąży nie jest najlepszym wyborem. Kobiety przy nadziei z pewnością zastanawiają się również, jaki jest najlepszy czas na dentystę w ciąży

Uznaje się, że najbezpieczniejszym czasem do przeprowadzenia zabiegów stomatologicznych jest drugi trymestr ciąży. Nie ma co zwlekać z odbyciem koniecznej wizyty, jako iż badania jasno wykazują, że wszelkie stany zapalne i choroby w obrębie jamy ustnej mogą zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu, a ten może być dla dziecka bardzo niebezpieczny.

Post Author: Artur