Aparat ortodontyczny to lekarstwo na krzywy zgryz. Z użyciem aparatu ortodontycznego pacjent jest w stanie uzyskać rewelacyjne efekty, które utrzymają się przez wiele lat. Dowiedz się więcej na temat aparatów na zęby.
Kiedy warto wybrać się do ortodonty?
Do ortodonty warto iść zawsze, celem zdiagnozowania potencjalnych wad do wyleczenia. Z dzieckiem warto iść do ortodonty nawet wtedy, gdy minęła zaledwie chwila od wyrżnięcia zębów mlecznych – około czwartego roku życia. Aparat warto użyć także w przypadku zębów mlecznych, gdyż może się to pozytywnie przełożyć na to, w jaki sposób wyrzynają się zęby stałe.
Czy można założyć aparat ortodontyczny osobie dorosłej?
Z leczenia ortodontycznego może skorzystać także osoba dorosła, nawet około 50 roku życia. Leczenie ortodontyczne u osób może być bardziej wymagające, z racji ukształtowania szczęki. Bardzo prawdopodobne, że w wielu przypadkach, kiedy dorosły decyduje się na aparat, konieczne będzie skorzystanie z pomocy chirurga stomatologa, protetyka lub implantologa.
Dlaczego warto mieć prosty zgryz?
Prosty zgryz to przede wszystkim względy estetyczne. Piękny, równy uśmiech staje się wizytówką pacjenta, którą może chwalić się do woli. Aparat to także także względy medyczne – równie, o ile nie bardziej ważne, niż ma to miejsce w przypadku zalet estetycznych. Wraz z wyeliminowaniem wad zgryzu, częściowo lub całkowicie znikają wady wymowy. Utrzymanie prostych zębów w dobrej kondycji jest dużo łatwiejsze.
Czy prostowanie zębów boli?
Ból przy leczeniu ortodontycznym jest jednym z najczęstszych powodów do zastanowienia dla pacjentów. Na szczęście, proces zakładania aparatu jest bezbolesny. Ból mogą przynieść zabiegi, które są konieczne, by móc założyć aparat – np. ekstrakcja zęba.
Czy są aparaty ortodontyczne niewidoczne?
Aparat stały pozostawia wiele do życzenia w kwestii estetyki. Aparat bez wątpienia nie stanowi ozdoby, przez co część osób decyduje się zrezygnować z leczenia, w którym użyty jest aparat. Istnieje jednak szansa dla osób, które są w stanie rozważyć leczenie ortodontyczne i aparat, pod warunkiem, że jego widoczność będzie ograniczona.
Aparat ortodontyczny Clear Aligner to aparat przezroczysty, mało widoczny – co jest sporą zaletą. Aparat Clear Aligner różni się nieco od tradycyjnego aparatu stałego – choćby tym, że na czas jedzenia można wyciągnąć go z jamy ustnej. Mimo wszystko, nie licząc przez na jedzenie, aparat ten nosi się ciągle, a nie tak jak w przypadku aparatu ruchomego – przez noc.
Ile kosztuje aparat ortodontyczny?
Aparat może mieć różne ceny, w zależności od stopnia wady, wybranego rodzaju materiału, miasta. Aparat Clear Aligner może kosztować od około sześciuset złotych w górę. Aparat ruchomy do określonego roku życia jest refundowany z NFZ. Aparat stały może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, jednak ortodonci często oferują rozłożenie kosztów leczenia na raty. Aparat nie jest jedynym kosztem – ważnym kosztem są także konsultacje, niezbędne zdjęcia diagnostyczne.