Aparaty ortodontyczne – jakie są rodzaje?

Leczenie wad zgryzu stoi obecnie na bardzo wysokim poziomie. Aparaty ortodontyczne potrafią wyleczyć nawet bardzo skomplikowane schorzenia, co stanowi szansę dla wielu pacjentów. Przed podjęciem leczenia ortodontycznego, warto jest mieć świadomość, jaki aparat – ruchomy czy stały – można wykorzystać do leczenia.

Ruchome aparaty ortodontyczne

Aparat ortodontyczny ruchomy to propozycja przede wszystkim dla dzieci. Z racji specyfiki budowy ich szczęki, w której zawierają się zęby mleczne i stałe, nie istnieje możliwość, aby został użyty aparat stały. Warto jednak pamiętać, że leczenie zębów jest ważne niezależnie od wieku, a aparat ortodontyczny ruchomy stwarza taką możliwość.

Aparat ortodontyczny ruchomy znajduje swoje zastosowanie u dzieci, u których zęby nie rosną prosto. Rodzice, którzy zauważają takie zjawisko, mogą skontaktować się z ortodontą, który określi, czy aparat jest niezbędny. Aparat ortodontyczny ruchomy nie przynosi tak spektakularnych efektów, jak ma to miejsce, gdy pacjent posiada aparat stały, a dodatkowo aparat ruchomy wymaga stałej uwagi rodzica – rodzic musi dbać o to, by aparat był noszony przez dziecko regularnie, jego stan techniczny, a także, czy aparat nadal pasuje do stale rozwijającej się szczęki dziecka.

Aparaty na zęby stałe

Stały aparat ortodontyczny zakłada się w momencie, gdy dany pacjent posiada wszystkie zęby stałe. Aparat stały nada się niezależnie od wieku, jednak prawdą jest, że aparat stały najszybszy efekt przyniesie w okresie, gdy okres kostny jeszcze się rozwija – tj. przed ukończeniem osiemnastego roku życia.

Aparat stały składa się z małych klamerek, które są naklejone na każdy ząb przewidziany przez ortodontę. Aparat stały dzieli się na kilka kategorii, jednak różnią się one wyłącznie materiałem, z którego wykonane są klamry, a także – ceną. Większość pacjentów decyduje się na tradycyjny aparat z klamrami metalowymi, które, mimo niskiego oferowanego poziomu estetyki, aparat z klamrami metalowymi jest najtańszy ze wszystkich, a jednocześnie nie odbiega skutecznością od innych modeli.

Jeśli jednak klamry metalowe są czymś, na co dany pacjent nie może sobie pozwolić ze względów estetycznych, warto zdecydować się na przykład na aparat o przezroczystych nakładkach. Taki aparat to na przykład Clear Aligner – aparat przyjmuje formę nakładek, łączących zalety, które posiada aparat stały i ruchomy.

Jak dbać o higienę aparatu ortodontycznego?

Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, gdy posiada się aparat. Aparat ortodontyczny stanowi świetne miejsce do gromadzenia resztek jedzenia, przez co zęby są jeszcze bardziej narażone na działanie próchnicy. Pacjent z aparatem ortodontycznym powinien myć zęby po każdym posiłku – bezwzględnie. Czyszczenie zębów dotyczy również nitkowania zębów, a także płukania odpowiednimi płynami. Higiena jamy ustnej pozwoli zachować ciągłość leczenia ortodontycznego. Jeśli odpowiedni poziom higieny nie zostanie zachowany, doprowadzi to do rozwoju różnych chorób, co w konsekwencji sprawi, że aparat będzie trzeba ściągnąć przedwcześnie.

Post Author: Artur