Lakowanie zębów a jedzenie- optymalna ochrona przed próchnicą

Aby uchronić zęby przed próchnicą, bruzdy można uszczelnić specjalnym materiałem, czyli zalakować W ten sposób powstaje optymalna ochrona przed próchnicą, która jednak z czasem zanika w wyniku ruchów żucia.
Lakowanie bruzd powinno być wykonywane zwłaszcza u dzieci i młodzieży, ponieważ higiena jamy ustnej nie zawsze jest przez nich prowadzona optymalnie. Lakowanie zmniejsza przez pewien czas ryzyko próchnicy. Lakowanie zębów a jedzenie — czy po lakowaniu zębów można jeść?

Lakowanie zębów a jedzenie

Podczas lakowania zębów w bruzdach umieszcza się specjalne wypełnienie z tworzywa sztucznego, dzięki czemu stają się one nieco wygładzone. Lakowanie zębów a jedzenie — czy lakowanie przeszkadza w jedzeniu? Nie, lakowanie nie powoduje żadnych niedogodności podczas jedzenia. Dzięki uszczelnieniu można dokładniej oczyścić powierzchnie żujące zębów trzonowych.

Po co lakować zęby?

Podczas gdy skóra dzieci jest gładka i pozbawiona zmarszczek, zęby dzieci często mają głębokie bruzdy. Dentyści często zalecają lakowanie zębów, aby zapobiec gromadzeniu się tam bakterii próchnicowych.

Pierwsze lakowanie zęba wykonuje się zwykle na pierwszym stałym trzonowcu, gdy tylko jego powierzchnia żująca całkowicie wyrżnie się z dziąseł. Poprzez uszczelnienie powierzchni zgryzowych tych zębów, zęby są lepiej chronione.

Anatomia zęba może być bardzo różna w zależności od osoby. W przypadku pacjentów z poważnymi pęknięciami powierzchni żujących, które mogą być trudne do oczyszczenia, dentyści często zalecają lakowanie zębów.

Bez względu na stan zębów lakowanie zębów ma sens, jeśli dziecko ma zwiększone ryzyko próchnicy. Jeśli na przykład zęby mleczne lub inne zęby stałe są już zaatakowane, lakowanie może zapobiec ich rozprzestrzenianiu się.

Korzystne jest również lakowanie zębów w przypadku pewnych wcześniej istniejących schorzeń, takich jak cukrzyca, ponieważ układ odpornościowy jest często osłabiony.

Jeśli na zębie utworzyła się już próchnica powierzchowna, dentysta może przeprowadzić tzw. poszerzone lakowanie zęba. Najpierw dokładnie usuwa chore miejsca, a następnie wypełnia leczony obszar materiałem uszczelniającym. Ma to na celu zapobieganie ponownemu występowaniu próchnicy. Jednak środek ma sens tylko wtedy, gdy próchnica ogranicza się do szkliwa.

Czy po lakierowaniu zębów można jeść?

Często pacjenci zastanawiają się czy lakowanie zębów a jedzenie mają jakiś związek. Po lakowaniu zębów nie należy nic jeść ani pić przez około 1-2 godziny. W tym czasie na zębach ponownie odkłada się naturalna warstwa ochronna ze śliny jamy ustnej, która została usunięta podczas lakowania.

Czy lakowanie zębów jest szkodliwe?

Wielu rodziców zastanawia się, czy lakowanie zdrowych zębów jest naprawdę konieczne. Czasami pojawiają się również ostrzeżenia dotyczące materiału wypełniającego, ponieważ mówi się, że uwalnia toksyczne substancje, takie jak formaldehyd lub bisfenol A.

Niektóre badania wykazały, że zastosowane tworzywa sztuczne podczas twardnienia tworzą niewielkie ilości szkodliwych substancji w zewnętrznej warstwie. Dentysta jednak usuwa tę warstwę poprzez polerowanie. Ponadto ilości są tak małe, że wpływ na zdrowie jest bardzo mało prawdopodobny.

Ogólnie lakowanie można zatem ocenić jako bardzo bezpieczne.

Co daje lakowanie zębów?

Lakowanie zębów, znane również jako lakowanie bruzd, jest środkiem zapobiegawczym mającym na celu zapobieganie rozwojowi próchnicy zębów. Skuteczność tej metody jest dobrze udokumentowana naukowo — systematyczna ocena licznych badań wykazała, że ​​po 4 do 5 latach zęby lakowane mają o połowę mniej próchnicy niż zęby nielakowane.

Dentysta wypełnia rowki i bruzdy specjalnym wypełnieniem z tworzywa sztucznego, tym samym nieco je wyrównując. Dzięki temu zęby są łatwiejsze do czyszczenia, a bakterie próchnicowe mają utrudniony rozwój.

Post Author: Artur