Szkliwo zębów narażone jest codziennie na różnego rodzaju szkodliwe czynniki. Dlatego z roku na rok coraz większa liczba pacjentów decyduje się na przeprowadzenie zabiegu fluoryzacji zębów. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że tego rodzaju zabieg musi być przeprowadzony przez profesjonalistę, bowiem jego nieprawidłowe wykonanie niesie ze sobą pewne ryzyko.
Na czym polega fluoryzacja zębów?
Osoby zastanawiające się, co to fluoryzacja zębów, powinny uzyskać jasną odpowiedź od swojego lekarza stomatologa. Otóż, fluoryzacja jest jedną z metod, które mają za zadanie zabezpieczenie zębów przed powstawaniem zmian próchnicowych. Fluor wykazuje bardzo korzystne działanie na szkliwo zębowe. I pomimo tego, że w dużych dawkach jest on wręcz trujący, to jednak jego niewielkie ilości mogą wzmacniać proces odbudowy zębów. Zabieg fluoryzacji zębów polega na tym, że na oczyszczoną powierzchnię zębów nakłada się specjalne preparaty z fluorem. Dzięki temu stają się one odporne na działanie bakterii próchnicy.
Fluoryzacja zębów – przebieg zabiegu
Wiedząc już, co to fluoryzacja zębów, warto opowiedzieć nieco więcej o przebiegu samego zabiegu. Na samym początku lekarz stomatolog oczyszcza powierzchnię zęba przy pomocy specjalnej szczoteczki. Następnie nanosi na nią cieniutką warstwę specjalnego preparatu o wysokiej zawartości fluoru. Nałożony preparat utrzymuje się na powierzchni zęba przez kilka kolejnych godzin, stopniowo uwalniając fluor, który wnika do szkliwa i jednocześnie je wzmacnia. Jeśli chodzi o pianki, to nakładane są one na zęby jedynie na kilka minut, po czym ich pozostałości należy bardzo dokładnie wypłukać z jamy ustnej.
Warto pamiętać o tym, by po zakończeniu zabiegu nic nie jeść przynajmniej przez dwie godziny. Fluoryzacja może być wykonywana zarówno u dzieci, jak i u dorosłych – u każdego pacjenta przynosi ona bowiem bardzo pozytywne efekty, które sprawiają, że zabieg jest warty przeprowadzenia.
Zalety fluoryzacji zębów
Jako główną zaletę zabiegu fluoryzacji należy wymienić fakt, że nie jest on kosztowny. Biorąc pod uwagę to, jak ważny wpływ ma na kondycję szkliwa i stan zębów, zdecydowanie warto się na niego zdecydować.
Zabieg fluoryzacji demineralizuje szkliwo, a także zmniejsza populację bakterii, które mogą być przyczyną powstawania stanów próchnicznych. Regularna fluoryzacja jamy ustnej ma także za zadanie utrzymanie prawidłowego poziomu pH, a także zapobieganie chorobom przyzębia.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że z racji tego, że fluor jest w dużych ilościach dla człowieka toksyczny, zabieg fluoryzacji zębów nie powinien być przeprowadzany zbyt często. Objawem zatrucia fluorem są pojawiające się na szkliwie zębów białe plamy.
Podsumowując, każdy powinien wiedzieć, co to fluoryzacja zębów. Wszystko dlatego, że jest to zabieg, który powinien przeprowadzać przynajmniej raz do roku każdy pacjent. W dłuższej perspektywie z pewnością pozwoli on utrzymać zęby w lepszej kondycji i zapobiec powstawaniu próchnicy. A leczenie stanów chorobowych – jak wiadomo każdemu – wymaga dużych nakładów finansowych.