Korony zębowe – ratunek estetyczny dla naszej jamy ustnej

Czy korony zębowe można nazwać ratunkiem estetycznym dla naszej jamy ustnej? To pytanie będzie tematem, który będziemy rozważać w tym artykule. Korony protetyczne, nazywane także koronami zębowymi, są obecnie jednymi z najlepszych rozwiązań protetycznych – w przypadku, gdy pacjentowi zależy na rekonstrukcji zęba, bądź też skorzystaniu z implantów stomatologicznych.

Korony zębowe są w stanie sprawić, że leczenie protetyczne zębów przebiegnie pomyślnie, a uzyskany efekt będzie mocno zbliżony do naturalnego. Dowiedz się, czym są korony zębowe i dlaczego korona zębowa to rozwiązanie, z którego warto jest skorzystać.

Wskazania do założenia korony protetycznej

Korony zębowe przydają się szerokiej grupie pacjentów, którzy, na skutek na przykład uszkodzenia mechanicznego, utracili częściowo swój ząb. Zastosowaniem korony zębowe jest zrekonstruowanie tej części zęba, która uległa zniszczeniu.

Korony zębowe stosuje się także wtedy, gdy pacjent decyduje się na wykonanie leczenia implantologicznego. Korony protetyczne w takim przypadku okazują się być komfortowym rozwiązaniem, gdyż korona pozwala całkowicie przywrócić funkcjonalność szczęki.

Korony zębowe są uniwersalnym rozwiązaniem – jak widać – dzięki czemu korzysta z nich szeroka gama pacjentów. Warto jest wiedzieć, czym są korony zębowe i w jakich przypadkach się je stosuje, a także jakie istnieją rodzaje rozwiązania, jakim są korony zębowe.

Rodzaje koron zębowych

Korony zębowe to szeroka grupa produktów, które wyróżniają się materiałem, z którego zostały wykonane, a co za tym idzie – właściwościami i przydatnością. Najpopularniejsze korony zębowe to korony zębowe pełnoceramiczne, wykonane w całości z porcelany stomatologicznej. Wyróżnia się także korony porcelanowe, oparte na metalowej podbudowie, a także taki rodzaj, jak korona akrylowa. Te rodzaje koron zębowych są najczęściej stosowane.

Korony zębowe pełnoceramiczne charakteryzują się wysoką trwałością, gdyż w jamie ustnej mogą wytrzymać nawet kilkanaście lat. Korony zębowe tego rodzaju są bardzo wygodne i gwarantują naturalny efekt – można łatwo dopasować ich kolor do pozostałego uzębienia.

Korony zębowe ceramiczne na podbudowie metalowej oferują równie atrakcyjny efekt, a dodatkowo są nieco tańsze, niż korony zębowe pełnoceramiczne. Z tego powodu stosuje się je jako element leczenia protetycznego opartego na większej ilości koron, celem zredukowania kosztu leczenia.

Korony zębowe akrylowe cechują się niską wytrzymałością, gdyż stosuje się je między innymi celem zabezpieczenia zęba czy też implantu. Korona akrylowa nie musi mieć dużej wytrzymałości. Korony zębowe akrylowe nie są do użytku codziennego.

Zalety koron protetycznych

Korony zębowe posiadają wiele istotnych zalet. Korony zębowe przede wszystkim wyglądają bardzo atrakcyjnie. Dodatkowo, są one bardzo wytrzymałe, więc inwestycja w nie jest bardzo dobrym pomysłem. Za pomocą korony zębowej pacjent jest w stanie łatwo zrekonstruować nawet mocno zniszczonego zęba. Warto jest na rozwiązanie, jakim jest korona zębowa.

Post Author: Artur