Jakie protezy zębowe wybrać: stałe czy ruchome?

Protetyka zalicza się do najważniejszych fundamentów stomatologii. Wykorzystanie rozwiązań z zakresu protetyki jest niezwykle istotne, gdyż bez tego ciężko byłoby funkcjonować – szczególnie wtedy, gdy dochodzi do powstania ubytków w zębach. Ubytki te można zrekonstruować poprzez rozwiązania protetyczne, takie jak protezy zębowe.

 

Protezy zębowe są powszechnie stosowane przez pacjentów na całym świecie. Tę metodę protetyki charakteryzuje łatwość stosowania. Wyróżnia się dwa rodzaje protez zębowych – protezy stałe i protezy zębowe. Dowiedz się, czym powyższe rodzaje protezy różnią się i dlaczego warto jest z nich skorzystać. 

 

Rodzaje i zalety protez ruchomych

 

Protezy ruchome to jeden z rodzajów protez, stosowanych w leczeniu protetyczny. Protezy ruchome zaliczają się do rodzaju protez, które wyciąga się z jamy ustnej, co umożliwia dokładną higienę jamy ustnej. To spora zaleta, gdyż osobne czyszczenie protezy – po wyciągnięciu jej z jamy ustnej – gwarantuje wysoki poziom higieny. 

 

Protezy ruchome wykorzystuje się zarówno w przypadku częściowych, jak i całkowitych ubytków zębów. Protezy przydają się między innymi wtedy, gdy pacjent zmaga się z częściowym bezzębiem – oznacza to,  że protezą jesteś w stanie wypełnić ubytek wynoszący kilak zębów. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy z różnych powodów utraciłeś wszystkie zęby – protezą ruchomą jesteś w stanie wypełnić taki ubytek.

 

Podobnie jak w przypadku protez stałych, protezę ruchomą można zamocować metodą nakładową i szkieletową. Proteza szkieletowa charakteryzuje się większą stabilnością, gdyż jej wykorzystanie pozwala na ustabilizowanie jej z wykorzystaniem zębów naturalnych pacjentów. To spora zaleta względem protez nakładowych, które nie oferują takiego poziomu stabilności, ze względu na to w jaki sposób są mocowane. 

 

Rodzaje i zalety protez stałych

 

Proteza stała jest sposobem na to, by wypełnić częściowe i całkowite ubytki. Proteza stała charakteryzuje się tym, że jest permanentnie mocowana – oznacza to, że stosuje się ją w przypadku, gdy pacjent chce uzyskać całkowitą stabilizację. Plusem takiego rozwiązania jest ustabilizowanie protezy, przez co, w przeciwieństwie do protez ruchomych, nie zachodzi ryzyko przesuwania jej.

 

Taka proteza charakteryzuje się możliwością zamocowania na implantach stomatologicznych. To ich spora zaleta. Proteza na implantach jest wygodna i bardzo komfortowa na co dzień.

 

Higiena protez stomatologicznych

 

Czyszczenie protez stomatologicznych jest stosunkowo proste, wystarczy stosować się do pewnych rad, które sprawią, że każdy rodzaj protez będzie miał wysoką wytrzymałość i nie ulegnie uszkodzeniu przez nieprawidłową konserwację.

 

Przede wszystkim, konieczne jest stosowanie odpowiednich past do usuwania bakterii z protez. Do czyszczenia nie stosuje się past do zębów, gdyż powodują one uszkodzenia, rysy na powierzchni protez. Pasty do zębów zawierają substancje ścierające, dlatego nie należy ich stosować. Pasty antybakteryjne w zupełności wystarczą do higieny protez.

 

Post Author: Artur