Ile kosztuje zrobienie protezy zębów?

Protezy zębowe stosuje się po to, aby zastąpić brakujące zęby. Proteza zębów może być wyjmowana lub na stale przytwierdzona do implantów. Jeśli również masz braki w uzębieniu i chciałbyś to naprawić, warto wiedzieć przed udaniem się do stomatologa, ile kosztuje zrobienie protezy zębów.

Czym jest proteza zębów?

Protezy stomatologiczne to protezy, które wykorzystywane są w stomatologii po to, aby uzupełnić lub naprawić braki w uzębieniu. Wykonuje się je ze stopów metali takich jak glin, srebro, nikiel czy rtęć, a także z tworzyw sztucznych i ceramiki. Najczęściej wyróżnia się podział na dwie grupy.

Pierwsze z nich to protezy ruchome, które mogą być wyjmowane i wsadzane do jamy ustnej dowolnie przez pacjenta. Najczęściej są one wykonywane z akrylu. Można rozróżnić jeszcze protezy całkowite, które należy stosować wtedy gdy pacjent zupełnie jest pozbawiony zębów.

Ponadto są jeszcze protezy częściowe, które używane są wtedy gdy braki w uzębieniu są tylko częściowe. W ten sposób odbudowuje się braki na łuku zębowym. Wybór odpowiadającej protezy zależy od tego jak zaawansowane są braki w uzębieniu, a także od tego ile kosztuje zrobienie protezy zębów, ponieważ niektóre rozwiązania mogą okazać się za drogie.

Rodzaje protez zębowych

Protezy zębów wykonuje się w laboratorium dentystycznym na podstawie odcisku jamy ustnej, który zostaje pobrany od pacjenta. Dentysta zadecyduje o tym, jaki rodzaj protezy należy przygotować. Najpopularniejszymi rodzajami protez są protezy tradycyjne pełne.

Tego typu protezę należy umieścić w jamie ustnej dopiero po usunięciu wszystkich pozostałych zębów. Ponadto czas oczekiwania jest wydłużony, ponieważ należy również zaczekać na wygojenie się tkanek w jamie ustnej, trwać to może nawet kilka miesięcy. Przez ten czas pacjent jest pozbawiony zupełnie zębów.

Bezpośrednia proteza pełna to proteza, którą zakłada się na pozostałe zęby. Tak jak w przypadku poprzedniej należy pobrać szczegółowy odcisk zębów, aby ją wykonać. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że pacjent nie pozostaje na jakiś czas bez zębów, ale mimo to taka proteza musi być dopasowana na nowo przed rozpoczęciem użytkowania.

Robi się to ponieważ kość, która podpiera zęby może zmienić swój kształt w czasie gojenia. Ostatnim typem protez są protezy częściowe, które opiera się na ramce wykonanej z metalu, którą to przytwierdza się do naturalnych zębów. Protezy częściowe można bez problemu wyjmować i wsadzać. Znajomość rodzajów protez jest niezwykle przydatna, aby wiedzieć, ile kosztuje zrobienie protezy zębów.

Cena protezy zębowej

Ile kosztuje zrobienie protezy zębów? Cena wykonania i przeprowadzenia zabiegu będzie w głównej mierze zależeć od tego, w jakim miejscu zostanie przeprowadzony zabieg, czyli renomę i doświadczenie lekarza stomatologa, a także miejscowość, w której zostanie to przeprowadzone.

Kolejna zależność to oczywiście rodzaj wybranej protezy. Bardziej zaawansowane będą więc droższe niż np. tania wyjmowana proteza. Proteza akrylowa jest refundowana przez NFZ, prywatnie kosztować będzie około 1500zł. Protezy szkieletowe nie są refundowane, a ich koszt również oscyluje w granicach 1500zł.

Post Author: Artur