Jak często można usuwać kamień nazębny?

Jak często można usuwać kamień nazębny to bardzo popularne pytanie zadawane w gabinetach stomatologicznych. Zabieg usuwania kamienia nazębnego powinno przeprowadzać się na raz na rok bądź na pół roku, a jeśli pacjent cierpli na zapalenia przyzębia, to wtedy najlepiej będzie 3 do 6 razy w ciągu roku.

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to zmineralizowana warstwa płytek nazębnych. Kamień może się pojawiać na oraz pod brzegiem dziąseł i może podrażniać tkanki w dziąśle. Kamień nazębny powoduje to, iż daje sposobność do pojawienia się płytki bakteryjnej, a także tworzy na zębie bardzo lepką powierzchnię, co prowadzi często do poważnych problemów, w tym także ubytków zębów bądź chorób dziąseł. Kamień nazębny stanowi zagrożenie dla zębów, dziąseł, a także jest problemem natury kosmetycznej.

Charakteryzuje się przede wszystkim zwiększoną porowatością, dlatego w bardzo łatwy sposób pokrywa się plamami. Osoby, które lubią często pić kawę, herbatę lub palą papierosy, powinny zwracać większą uwagę na walkę z powstawaniem kamienia nazębnego.

Objawy kamienia nazębnego

Jeżeli zaobserwuje się pomiędzy zębami biały, bądź żółtawy osad, którego nie sposób usunąć zwykłym szczotkowaniem bądź nicią dentystyczną, bardzo prawdopodobne, że na zębach osiadł kamień nazębny, a ściślej mówiąc: zmineralizowana mieszanina glikoprotein śliny oraz bakterii – która zaczyna się gromadzić i twardnieć, co może przysporzyć wielu problemów pacjentowi.

Zmieniona w taki sposób płytka nazębna będzie w znaczny sposób ułatwiać przyleganie się kolejnych bakterii próchnicotwórczych. Kamień, który osadza się na granicy dziąseł działa bardzo drażniąco i często powoduje zapalenie dziąseł, a także paradontozę. Warto podkreślić, iż ciemny osad w okolicach zębów wygląda bardzo nieestetycznie.

Usuwanie kamienia na zębach

Kamienia nazębnego nie da się usunąć samodzielnie, ponieważ trwale przytwierdzony jest do płytki danego zęba. Jedną z metod usunięcia kamienia jest skaling. Tego typu zabieg rozbija nalot ultradźwiękami. Głowica owego urządzenia dostawiana jest do zęba, a kamień jest usuwany, a następnie wypłukiwany. Kolejnym zabiegiem usuwania kamienia nazębnego jest piaskowanie stosowane w celu usunięcia przebarwień, a także wyrównania płytki nazębnej. Wyróżnić można dwa typu skalingu.

Pierwszym z nich jest skaling naddziąsłowy, który jest metodą chirurgiczną polegająca na oczyszczeniu korony zębowej z kamienia. Najczęściej w tej metodzie stosuje się ultradźwięki, a końcówkę skalera przystawia się do miejsc na których pojawił się kamień nazębny. Warto podkreślić, że ultradźwięki wraz z wodą uderzać będą w złogi, a następnie powodować ich pęknięcie – kolejne odrywane są od trzonu danego zęba. Ostatnim etapem zabiegu jest wypolerowanie oraz zabezpieczenie przed nawrotem kamienia.

Drugą metodą usuwania kamienia na zębach jest skaling poddziąsłowy, który polega przede wszystkim na usunięciu kamienia zlokalizowanego poniżej linii dziąseł, a nawet w korzeniu danego zęba. Do takiego zabiegu stosuje się specjalny skaler ultradźwiękowy, a także kiret – dzięki niemu można uzyskać dostęp do praktycznie każdej szczeliny w jamie ustnej.

Post Author: Artur