Czy po piaskowaniu zębów można pić kawę?

Piaskowanie to zabieg przeprowadzany w gabinecie dentystycznym, który ma na celu usunięcie przebarwień. Jest to proces polegający na usunięciu nalotu nazębnego po to, aby przywrócić zębom naturalną barwę. Odbywa się to przy pomocy strumienia powietrza, więc jest to zabieg bezbolesny. Pacjenci często zadają pytanie, czy po piaskowaniu zębów można pić kawę. Jest to związane z tym, że po piaskowaniu należy zachować reguły tzw. białej diety.

Co to jest piaskowanie zębów?


Piaskowanie zębów to zabieg o charakterze higienicznym. Ma on na celu wyeliminowanie płytki nazębnej, która pogarsza stan i kolor uzębienia. Płytka nazębna powstaje poprzez gromadzenie się osadów na zębie. Zabieg ten jest bardzo skuteczny, jeśli chodzi o usuwanie niedużych ilości kamienia oraz wszelkich przebarwień. Piaskowanie może być również sposobem na poprawę efektów zabiegu polegającego na usunięciu kamienia nazębnego, czyli skalingu, a także do wybielania zębów.

Do przeprowadzenia tego zabiegu używana jest piaskarka stomatologiczna. Urządzenie to wyrzuca pod ciśnieniem ciecz, w której zawieszone są drobinki substancji czyszczącej takie jak najczęściej stosowany w tym celu węglan sodu. Czy po piaskowaniu zębów można pić kawę?

Piaskowanie zębów, a picie kawy


Osoby, które poddały się zabiegowi piaskowania, szukają odpowiedzi na to, czy po piaskowaniu zębów można pić kawę i jeść posiłki. Odpowiedź jest bardzo prosta. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, nie należy przez około dwie lub trzy godziny pić napojów ani jeść! W dniach następujących po zabiegu należy również pamiętać o tym, że należy stronić od spożywania kwaśnego jedzenia czy też picia napojów takich jak cola.

Należy przestrzegać tych zasad ze względu na to, że spożywane substancje mogą prowadzić do zwiększenia wrażliwości zębów oraz do pojawienia się przebarwień. Najczęściej wymieniane napoje i produkty spożywcze, których należy unikać to: kawa, herbata, czerwone wino, buraki, jagody. Co więcej, należy również zrezygnować z palenia papierosów przez jeden dzień po przeprowadzeniu zabiegu.

Aby utrwalić efekt należy również stosować polecane przez część stomatologów płukanki z chlorheksydyną. Ponadto, aby efekt zabiegu utrzymywał się jak najdłużej, należy dbać o higienę jamy ustnej. Dotyczy to zarówno regularnego i dokładnego szczotkowania zębów, jak i również stosowania nici i płynów dentystycznych. Odpowiedź na pytanie: czy po piaskowaniu zębów można pić kawę, jest bardzo prosta. Można pić kawę, ale po upływie określonego czasu a na pewno nie od razu po zabiegu.

Cena piaskowania zębów


Z uwagi na to, że tego typu zabieg, czyli piaskowanie zębów ma na celu poprawienie estetyki zębów, poprzez zwalczenie kamienia nazębnego, który prowadzi do przebarwień, nie jest on refundowany w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Tym samym, chcąc skorzystać z tego typu usługi, należy pokryć wszelkie koszty związane z przeprowadzeniem go na własną kieszeń. Ceny piaskowania zębów uzależnione są od renomy i miejsca, w którym znajduje się zakład dentystyczny. Koszty tego typu zabiegu oscylują w kwotach od 80 zł do 150 zł.

Post Author: Artur