Jak myć zęby po ekstrakcji zęba?
Jak myć zęby po ekstrakcji zęba? Warto poznać odpowiedź na to pytanie jeszcze przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Kiedy w trakcie wizyty okazuje się, że konieczne jest usunięcie zęba, pacjenci zwykle są przerażeni i nie wiedzą jak sobie z tym poradzić. Nawet jeśli lekarz udziela wskazówek, w stresie trudno je zapamiętać.
Co się dzieje w jamie ustnej po usunięciu zęba?
Po wyrwaniu zęba w jamie ustnej, w miejscu zęba, pojawia się rana. Proces gojenia zakłada pojawienie się skrzepu. Pacjent musi zachować uważność i ostrożność, aby nie zrobić sobie krzywdy. W razie jakichkolwiek wątpliwości trzeba ponownie skontaktować się z lekarzem. Szczególnie kłopotliwe dla pacjentów może być pierwsze usunięcie zęba w życiu.
Wtedy dana osoba zupełnie nie wie, co jest normalne a co jest już stanem niepokojącym. Jakiś czas po usunięciu zęba trzeba będzie pomyśleć o wypełnieniu tego miejsca. W obecnych czasach bardzo popularne są implanty. Jeżeli miejsce nie zostanie uzupełnione, inne zęby zaczną zmieniać swoje położenie. W efekcie pacjent może spodziewać się przykrych konsekwencji, problemów z szyjkami zębowymi. Pojawi się ból, nadwrażliwość. Dlatego tak ważne jest uzupełnienie braku w szybkim czasie po ekstrakcji.
Zalecenia po usunięciu zęba
Po usunięciu zęba pacjent musi w szczególny sposób zadbać o higienę jamy ustnej. Jak myć zęby po ekstrakcji zęba? Bardzo ostrożnie i nie od razu. Należy szczególnie uważać na ranę, która powstała w miejscu ekstrakcji. Zabronione jest spożywanie gorących, a nawet ciepłych napojów. W ten sposób podrażania się ranę. Zakazane jest także picie alkoholu oraz palenie papierosów.
Płukanie jamy ustnej może zaburzyć tworzenie się skrzepu, co w konsekwencji jest bardzo niebezpieczne. Dlatego też płukanie jest zabronione. Bezpośrednio po usunięciu zęba pacjent musi unikać wysiłku fizycznego. Jeżeli zatem w tym dniu pacjent zaplanował wyjście na siłownię albo powrót do domu rowerem, powinien on zmienić swoje plany i odpocząć przynajmniej przez kilka dni.
Powikłania po usunięciu zęba
Ekstrakcja zęba jest obecnie zabiegiem bardzo bezpiecznym. Praktycznie każdy stomatolog wykonuje takie zabiegi codziennie, a powikłania zdarzają się niezwykle rzadko. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że powikłania mogą wystąpić i trzeba być na to przygotowanym. W ekstremalnych sytuacjach u pacjenta występuje szczękościsk i zapalenie zębodołu. Na szczęście współczesna medycyna doskonale radzi sobie z takimi problemami.
Pacjent musi wrócić do dentysty. Po przepisanych lekarstwach szybko powinna nastąpić poprawa. Czasami pacjenci odczuwają po usunięciu ból sąsiednich zębów. Zdarza się też, że występuje nadmierne krwawienie, szczególnie u osób, które mają kłopot z krzepliwością krwi. Przed przystąpieniem do ekstrakcji zęba lekarz stomatolog powinien przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem. Obowiązkowe jest pytanie o istniejące choroby przewlekłe. Jak myć zęby po ekstrakcji zęba, to także ważny temat i lekarz jest zobowiązany do udzielenia instrukcji, aby zminimalizować ryzyko powikłań.