Ile minut myje się zęby?

Jesteśmy tak zabiegani i zaspani, że zapominamy czasem o tym, aby wyczyścić zęby. Niestety, możemy wtedy szybko doprowadzić do problemów z coraz większą próchnicą. Właśnie dlatego jako dorośli powinniśmy zawsze pamiętać o szczotkowaniu oraz – co ważne – zachęcać dzieci do tej czynności. Powstaje jednak pytanie: ile minut myje się zęby? Dodatkowo warto wiedzieć też, jak je myć.

Ile razy dziennie myć zęby?

Zanim przejdziemy do opisania różnych metod, które dotyczą prawidłowego szczotkowania, najpierw skupimy się na czasie. Od dawna wiadomo, że o zęby należy dbać dwa razy dziennie, a samo mycie musi trwać minimum dwie minuty. Takie zalecenia wprowadzili stomatolodzy. Jednak okazuje się, że wiele tutaj zależy od rodzaju szczoteczki. W przypadku elektrycznego urządzenia faktycznie tyle czasu powinno wystarczyć, natomiast, gdy używamy szczoteczki manualne, wtedy dwie minuty trzeba pomnożyć razy dwa. Oczywiście wpływ na długość mycia będzie miał także sposób, jak zastosujemy. Dentysta podpowie również, aby na koniec przeprowadzić tzw. test języka. Jeśli poczujemy, że zęby są czyste oraz śliskie, to będzie oznaczać, że możemy przerwać mycie i zająć się innymi czynnościami higienicznymi.

Jak myć zęby?

Wiemy już, ile minut myje się zęby. Teraz sprawdźmy niektóre sposoby, dzięki którym owa czynność przyniesie jak najlepsze skutki. Po pierwsze warto ustawić naszą szczoteczkę (odpowiedni dopasowaną do uzębienia) pod kątem 45 stopni do linii dziąseł. Dopiero, kiedy to zrobimy, możemy zająć się czyszczeniem. Polega ono na delikatnych, krótkich ruchach wymiatających oraz obrotowych przy samej zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni zęba. Jest to tak zwana metoda Roll.

Często stosowana jest także technika Stillmanna. Szczególnie przez osoby, które mają odsłonięte szyjki zębowe. W tym przypadku także należy pamiętać o kącie 45 stopni, ala sama czynność przebiega inaczej. Otóż za pomocą włosków szczoteczki masujemy i oczyszczamy korzenia (pamiętając o lekkim drganiu). A co z dziećmi? Dla nich wymyślono metodę Fonesa. Muszą trzymać szczoteczkę pod kątem prostym, a później przesuwać nią bezpośrednio po powierzchni zęba, ale ruchem okrężnym. Jednak, jeżeli ktoś woli prosty sposób, może wówczas zdecydować się na skuteczną, popularną metodę szorowania. Mowa o poziomym szorowaniu wszystkich zębów. Trzeba tylko robić to szczoteczką o miękkim włosiu. Dlaczego? Okazuje się bowiem, że stosujące twarde włosie, można doprowadzić do powstania ubytków klinowych. Poza tym rodzi się ryzyko, że z czasem odsłonią się szyjki zębowe u osób, które wcześniej nie miały takowych problemów.

Podsumowanie

Poznaliśmy kilka metod, dzięki którym można odpowiednio zadbać o nasze uzębienie. Jeżeli do tego będziemy pamiętać, ile minut myje się zęby, to unikniemy wielu wizyt w gabinecie stomatologicznym oraz bólu. Nie dopuścimy do rozwijania się widocznej próchnicy, bo dokładnie pozbędziemy się zarówno resztek jedzenia, jak i płytki nazębnej oraz kamienia. Oczywiście ważne jest też użycie specjalnej pasy z fluorem oraz wymiana szczoteczki co pewien czas. Nikt przecież nie chce być szczerbatym i wstydzić się swojego uśmiechu.

Post Author: Artur