Ile dziecko ma mlecznych zębów?

Zęby mleczne to pierwsze ząbki każdego młodego człowieka. Najczęściej zaczynają się wyżynać około szóstego miesiąca – prawidłowy czas wyżynania się mleczaków jest między piątym, a dziesiątym miesiącem życia. W tym czasie należy regularnie sprawdzać ile dziecko ma mlecznych zębów, by odpowiednio wcześnie zainterweniować w razie jakichkolwiek nieprawidłowości.

Zęby mleczne powinny zacząć wypadać po ukończeniu 5 roku życia, a na ich miejsce wyrastać zęby stałe. Oczywiście u niektórych dzieci zęby mleczne są bardzo słabe, kruche i narażone na rozwój próchnicy. O takie zęby należy odpowiednio dbać, by nie zaczęły wypadać zbyt wcześnie.

Jak wyglądają zęby mleczne?

Wiele rodziców zastanawia się ile dziecko ma mlecznych zębów i czy mają one korzenie. Ząb mleczny, tak samo jak i stały, składa się z korzenia, który znajduje się wewnątrz dziąsła oraz korony, która jest widoczna w jamie ustnej. Wewnątrz zęba znajdują się oczywiście kanały zębowe z żywą miazgą oraz komorą.

Budowa, a przede wszystkim kształt zęba jest w pewien sposób uwarunkowany względem wykonywanej czynności. Zęby dzielą się na trzy podstawowe grupy – trzonowce, kły i siekacze. Na powierzchni każdego zęba widoczna jest tak zwana linia porodowa. Jest to bardzo charakterystyczne zjawisko występujące na zębach mlecznych, które nie pojawia się później na zębach stałych. Pierwsze uzębienie charakteryzują również szpary pomiędzy wszystkimi zębami, które przygotowują łuki zębowe pod pojawienie zębów stałych.

Ile zębów mlecznych ma zdrowe dziecko?

Regularne sprawdzanie ile dziecko ma mlecznych zębów pozwoli na bieżąco sprawdzać ich stan, ale także stopień ich rozwoju. Dzięki temu łatwiej też dostrzec ewentualne nieprawidłowości w wyrzynaniu się zębów lub w samej ich budowie.

Zatem ile dziecko ma mlecznych zębów? Zazwyczaj do trzeciego roku życia wyrzyna się dwadzieścia zębów – dziesięć na górze i dziesięć na dole. Ważne jest, aby dbać o nie już osa samego początku. Prawidłowo wykształcony nawyk szczotkowania zębów jest tak samo ważny zarówno przy zębach mlecznych, jak i stałych. Każde z nich wymaga tak samo odpowiedniej pielęgnacji oraz regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznych. Warto więc już od najmłodszych lat przyzwyczajać dziecko do kontroli stomatologicznych, by w późniejszym wieku nie pojawiła się obawa lub lęk przed spotkaniem z dentystą. Taki strach i stres może niestety doprowadzić do całkowitego zrezygnowania z regularnych wizyt u dentysty, co w efekcie doprowadzi do rozwoju próchnicy i bakterii w jamie ustnej.

Kolejność wyrzynania zębów mlecznych

Co ciekawe, to w jakiej kolejności będą wyrzynały się zęby mleczne zależy od uwarunkowań genetycznych. Proces wyrzynania się zębów rozpoczyna się od szóstego miesiąca i trwa prawie do dwóch lat. W większości przypadków między szóstym, a dziesiątym miesiącem życia, jako pierwsze pojawiają się dwie dolne jedynki, czyli siekacze. Następnie między ósmym, a dwunastym miesiącem życia wyrastają górne jedynki. Później do trzynastego miesiąca wyrzynają się górne siekacze boczne, czyli dwójki. Dolne dwójki pojawiają się dopiero między dziesiątym, a szesnastym miesiącem życia dziecka.

Oczywiście jest to umowna kolejność wyrzynania się zębów mlecznych, ponieważ każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Bywają przypadki, gdzie jako pierwsze pojawiają się górne trójki lub czwórki. Zatem nie zawsze należy kierować się takimi wytycznymi. Natomiast warto sprawdzać ile dziecko ma mlecznych zębów i już od samego początku o nie prawidłowo dbać, aby nie zaczęła rozwijać się próchnica.

Kiedy wypadają zęby mleczne

To od kiedy zaczynają wypadać zęby mleczne zależy tak naprawdę o wielu czynników. Niemniej ten proces zazwyczaj zaczyna się około szóstego roku życia dziecka, a trwa do ukończenia dwunastu lat. Przez te sześć lat jama ustna dziecka jest wyjątkowo wrażliwym miejscem, gdzie w miejsce mlecznych zębów powoli zaczynają pojawiać się zęby stałe. Oprócz nich na dziąsłach powstają także liczne otwarte rany oraz bakterie i drobno ustroje. W związku z tym w tym okresie należy zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej oraz regularnie uczęszczać na kontrole do gabinetu stomatologicznego.

Utrata zębów mlecznych jest możliwa dzięki resorpcji. Proces ten powoduje zanikanie korzeni mlecznych zębów dzięki czemu, wypadanie zębów przebiega w sposób zupełnie bezbolesny. Zdarzają się również przypadki, które zupełnie odbiegają od reguły. Niektórym osobom ostatni mleczak wypada dopiero po osiągnięciu dorosłości, a czasem wcale.

Częściej zdarzają się sytuacje, gdy wymagana jest pomoc w usunięciu zęba mlecznego. Taka potrzeba pojawia się głównie wtedy, gdy ząb stały zaczął się wyrzynać, a ząb mleczny nadal jest na tym miejscu. Jeśli mleczak się rusza i dziecko nie czuje w tym miejscu bólu, to może samodzielnie spróbować usunąć ten ząb. To jest bardzo częste zjawisko – niektóre dzieci chętnie same próbują usunąć ruszający się mleczak, ponieważ sprawia im dyskomfort podczas jedzenia lub mówienia. Jeśli jednak ząb mleczny nadal jest mocno zakorzeniony w dziąśle i nie daje oznak samodzielnego wypadnięcia, to należy taki ząb usunąć, gdy na jego miejsce zaczyna pojawiać się nowy. Taki ząb musi zostać usunięty przez stomatologa, który musi dodatkowo sprawdzić czy wyrzynający się nowy ząb stały nie został uszkodzony.

Warto więc pamiętać, ze od piątego roku życia małego człowieka wizyty w gabinecie dentystycznym powinny odbywać się regularnie. Należy zadbać o spokój i bezpieczeństwo dziecka w ich trakcie, by nie zrazić go przed kolejnymi spotkaniami z dentystą. Po pojawieniu się wszystkich stałych zębów warto też udać się na wizytę do gabinetu ortodontycznego by sprawdzić prawidłowość ustawienia wszystkich zębów.
Oprócz tego bardzo ważna jest odpowiednia szczoteczka i pasta do zębów, która będzie odpowiednia do wieku. Dziecko początkowo powinno zostać poinstruowane jak prawidłowo szczotkować zęby, a także korzystać z nici dentystycznej. To pozwoli zachować prawidłową higienę jamy ustnej, a więc zminimalizować lud odwlec w czasie rozwój bakterii i próchnicy.

Post Author: Artur