Gaz rozweselający w stomatologii

Gaz rozweselający w stomatologii jest jedna z podstawowych form znieczulania. Stosowany jest od wielu lat i cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród osób dorosłych, jak i dzieci. Kto dokładnie może z niego korzystać, a także jakie jest jego działanie? Czy są osoby, którym nie powinno się go podawać? Innymi słowy, wszystko, co trzeba wiedzieć o takiej formie znieczulania pacjentów.

Kto może z niego skorzystać?

Zanim przejdzie się do tego, jakie działanie ma gaz rozweselający w stomatologii, a także gdzie się można z nim zetknąć, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba oczywiście tego, kto konkretnie może się mu poddawać.
Gaz rozweselający, czyli popularna sedacja wziewna, to mieszanina podtlenku azotu oraz tlenu. Dlaczego łączy się podtlenek azotu z tlenem? Bez tlenu środek ten mógłby być potencjalnie niebezpieczny. Czy oznacza to zatem, że nie każdy powinien korzystać z takiej formy znieczulenia?
Jak się okazuje, jest to gaz bardzo bezpieczny, niewywołujący większych skutków uboczny i niezagrażający w żaden sposób życiu. Mogą z niego korzystać osoby dorosłe, w podeszłym wieku, a nawet małe dzieci. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jego stosowania? Jak się okazuje, są pewne okoliczności, które powinny wykluczyć daną osobę z używania takiego gazu. Najważniejszą sprawą jest tym wypadku przechodzenie infekcji górnych dróg oddechowych. Zaburzenia w oddychaniu mogą bowiem spowodować, że gaz nie będzie się wchłaniał tak, jak powinien. Może to wywołać nieprzewidziane jego działanie.
Czy środek ten ma jakieś skutki uboczne? Choć gaz rozweselający w stomatologii stosowany jest od wielu lat i na ogół nie wywołuje niczego negatywnego, to jednak zdarzyć się może, że u pewnych osób po zakończeniu zabiegu pojawią się zawroty głowy, nudności, a także wywołane mogą zostać wymioty. Choć to oczywiście nieprzyjemne objawy, to jednak wiedzieć trzeba, że bardzo szybko one ustępują i już po kilkunastu minutach obserwacji pacjent z reguły samodzielnie wychodzi do domu.

Gaz rozweselający jak działa?

Skoro już wiadomo, dla kogo jest adresowany gaz rozweselający w stomatologii, warto się teraz konkretnie dowiedzieć, jak on właściwie działa. Z jakiego powodu jest on tak często polecany i pacjenci się na niego chętnie decydują?
Z pewnością każdy człowiek przynajmniej w pewnym stopniu odczuwał strach i niepokój przed wizytą u dentysty. Często spotyka się także ludzi, którzy cierpią na paniczny wręcz lęk przed gabinetem dentystycznym. Osoby te mają poważny problem, ponieważ mimo świadomości, jak ważne jest odpowiednie dbanie i opiekowanie się swoimi zębami, nie są w stanie przemóc się do udania się do gabinetu i zadbania o swoje zęby. Często problem ten widoczny jest także u małych dzieci, które od razu po wejściu do gabinetu panicznie zaczynają płakać i nie dają sobie nawet zajrzeć do jamy ustnej. W przypadku takich właśnie osób szczególnie mocno poleca się gaz rozweselający.
Jak się bowiem okazuje, substancja ta ma bardzo silne działanie relaksujące. Podanie jej poprzez nałożenie maseczki na twarz bardzo szybko uspokaja pacjenta, wywołuje w nim poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Bardzo szybko znika lęk i możliwe jest przeprowadzenie badania i leczenia.
Co można osiągnąć dzięki takiemu znieczuleniu? Przede wszystkim na uwadze trzeba mieć to, że osoby dorosłe mające silny lęk przed dentystą mogą w komfortowych dla siebie warunkach przeprowadzić leczenie. Co jednak ciekawe, o wiele ważniejsze jest stosowanie takiego znieczulenia u dzieci. Jeśli będzie się im podawało gaz rozweselający od najmłodszych lat, uniknie się wytworzenia traumy, dzięki czemu wizyty u dentysty w dorosłym już życiu będą chętniej realizowane.

Gaz rozweselający przy leczeniu zębów i nie tylko

Jak więc widać sedacja wziewna to naprawdę bardzo istotne dla procesu leczenia zębów znieczulenie. Co jeszcze sprawia, że jest ona tak ważna, a także gdzie poza gabinetem stomatologicznym można się spotkać z taką formą uspokajania pacjentów?
Gaz rozweselający w stomatologii cieszy się dużym uznaniem nie tylko ze strony pacjentów, lecz także dentystów. Po pierwsze uspakaja on pacjenta i umożliwia pracę, lecz przede wszystkim zachowuje u niego pełna świadomość. Dzięki temu lekarz ma cały czas kontakt z pacjentem, który może np. wykonywać proste polecenia, co znacznie ułatwia przebieg wizyty.
Co jednak ciekawe, gaz rozweselający nie jest stosowany tylko w gabinetach stomatologicznych, choć oczywiście właśnie z nim najczęściej się wszystkim kojarzy. Spotkać się z nim można jeszcze na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Jak jest tam wykorzystywany? Nie da się ukryć, że pacjenci oddziałów ratunkowych poddawani są silnemu stresowi. Na ogół są to osoby po różnych wypadkach, urazach i w trakcie chorób potencjalnie zagaszających życiu. Nic więc dziwnego, że towarzyszy im lęk i niepewność. Żeby więc zapanować nad sytuacją i efektywnie przeprowadzać badania i leczenie, często podaje się pacjentom gaz rozweselający, który ich uspokaja. Innym miejscem, gdzie takie znieczulenie jest powszechne, jest porodówka. Kobietom przed porodem towarzyszy silny stres, z którym walczy się przy pomocy takiego gazu.

Post Author: Artur