Jak dbać o mleczaki? – wskazówki

Jama ustna małych dzieci posiada sporo fałdów dziąsłowych oraz zachyłków. Są to niestety miejsca, gdzie z łatwością może dostać się i zalegać pokarm. Niedokładne wyczyszczenie tych elementów może doprowadzić do stanów zapalnych. Niezwykle ważne jest to, aby rodzice od małego uczyli dzieci poprawnego mycia zębów i uświadamiali im, jak ważna jest higiena jamy ustnej. Warto wiedzieć, że z biologicznego punktu widzenia dziecko pełny komplet uzębienia zyskuje dopiero w trzecim roku życia. Z tego artykułu dowiesz się, jak dbać o mleczaki?

Jak dbać o mleczaki?

Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób zacząć dbać o zęby mleczne swojego dziecka. Nie jest to bowiem prosta sprawa. Co więcej, dla każdej mamy, czy taty moment wyrośnięcia pierwszego ząbka u swojej pociechy jest momentem wyjątkowym, który pamięta się do końca życia. Na tym etapie wystarczy lekko przemywać ząbki niemowlaka po każdym zjedzonym posiłku za pomocą gazika nasączonego letnią, koniecznie przegotowaną wodą. Jednak, gdy dziecko dorasta można zakupić mu pierwszą szczoteczkę, która ma małą główkę.

Jeśli natomiast chodzi o pastę to również trzeba kupić taką, która będzie adekwatna do wieku dzidziusia. Można również używać szczoteczek z nakładką na palec pamiętając, że musi ona być wykonana z miękkiego włosia. Wiadomo, że najlepiej myć mleczaki po każdym posiłku dziecku, ale jeżeli nie mamy w jakiś dzień takiej możliwości to trzeba to na pewno robić rano i wieczorem. Jest to zasada niepodlegająca negocjacji. W momencie ukończenia przez dziecko roku należy wymienić pastę na taką, która nie będzie miała w swoim składzie fluoru. Jak dbać o mleczaki?

Dbanie o pierwsze zęby dziecka z pewnością jest również związane z odpowiednią dietą, która nie będzie zawierała zbyt dużej ilości cukru. Rodzice od początku narodzin dziecka powinni stawiać granice jeśli chodzi o słodycze. Nie powinny być to produkty, które są jedzone często, ponieważ negatywnie mogą wpłynąć nie tylko na zdrowie ogólne, ale też na uzębienie, którego leczenie może być kosztowne i bolesne dla malucha. Trzeba pamiętać, że w tym wieku to rodzice odpowiadają za swoje pociechy i to oni będą ponosić konsekwencje swoich działań.

Co więcej, gdy dziecko już ząbkuje to warto ograniczyć nocne karmienia, aby zminimalizować ekspozycję zębów mlecznych dziecka na cukier. Jeżeli chodzi o dbanie o mleczaki to nie można zapomnieć o regularnych wizytach u dentysty z dzieckiem. Pierwsza wizyta powinna odbyć się już w pierwszym półroczu życia dziecka, nawet jeżeli nie ma u niego jeszcze żadnych ząbków. W momencie pojawienia się uzębienia należy spotykać się z stomatologiem co 3-4 miesiące, aby uniknąć niepotrzebnych powikłań i chorób związanych z jamą ustną. Warto wiedzieć, że naprawdę duża ilość dzieci zmaga się z próchnicą, a regularność wizyt u dentysty pomaga jej uniknąć lub szybko ją wyleczyć.

Jak dbać o mleczaki? Dlaczego warto to robić?

Dbanie o zęby dziecka od małego z pewnością ma tylko same zalety. Wielu rodziców jednak zaniedbuje tą strefę i zapomina o myciu mleczaków. Niestety dzieje się tak, ponieważ dużo osób dorosłych nie dba o nawet o swoje zęby więc, gdy przychodzi obowiązek mycia zębów dziecka to już w ogóle o tym zapominają. Może to mieć naprawdę opłakane skutki w przyszłości i wymagać kosztownego i bolesnego leczenia. Co więcej, próchnica dziecięca to choroba jamy ustnej, która występuje u wielu dzieci, a często nie jest leczona.

Trzeba pamiętać, że mleczaki to zęby słabo zmineralizowane, dlatego są niezwykle delikatne i narażone na choroby. Paradoksalnie wynika z tego, że zęby mleczne potrzebują jeszcze więcej uwagi niż te stałe. Bardzo ważne jest dokładne czyszczenie wszystkich ubytków i wnęk. Wiele osób również błędnie myśli, że niedbanie o zęby mleczne nie ma wpływu na zęby stałe. Nic bardziej mylnego. Dlatego tak ważne jest, aby w początkowych latach życia rodzice nauczyli dziecko odpowiednio dbania o zęby i zaszczepili w nich obowiązek do regularnych wizyt u dentysty. Co więcej, jeśli maluch zbyt szybko straci zęby mleczne to te stałe mogą wyrastać na nie do końca wykształconej szczęce, co wpłynie na rysy twarzy i możliwe, że spowoduje wady zgryzu lub nawet wymowy.

Jak dbać o mleczaki? – mycie zębów niemowlaka

Mycie zębów niemowlaka powinno przebiegać według kilku prostych zasad. Po pierwsze, maluch do 7 roku życia nie powinien sam myć zębów, ponieważ może zrobić to niedokładnie. Po drugie, rodzic musi pamiętać, aby na szczoteczkę nałożyć tylko niewielką ilość odpowiedniej pasty do zębów. Absolutnie nie może być to ilość zajmująca całą powierzchnie szczoteczki. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że szczoteczki dla niemowląt charakteryzuje malutka główka z odpowiednio dobranym, mięciutkim włosiem. Co więcej, takie szczoteczki do jamy ustnej maluchów powinny być wykonane z tworzywa sztucznego, mieć zaokrąglone wszystkie elementy i posiadać szeroki trzonek. Myjąc zęby niemowlakowi należy również dawać możliwość mycia samodzielnego na zmianę z myciem przez rodzica w celu nauki odpowiedniego czyszczenia jamy ustnej od małego.

Post Author: Artur