Czym czyścić aparat retencyjny? Poznaj nasze metody!

Aparat retencyjny noszony jest po to, aby utrwalić efekt wywołany noszeniem stałego aparatu korekcyjnego. Nosząc taki aparat, należy przestrzegać kilku zasad. Warto jest więc wiedzieć czym czyścić aparat retencyjny.

Co to jest retainer?


Aparat retencyjny znany również pod nazwą pochodzącą z języka angielskiego, czyli retainer jest aparatem, który trzeba nosić po leczeniu aparatem stałym. Aparat taki nosi się po to, aby utrwalić efekty leczenia, które wywołał stały aparat. Stały aparat noszony jest po to, aby skorygować zgryz pacjenta. Właśnie po to, aby nie stracić korzyści osiągniętych z noszenia aparatu stałego, należy później nosić aparat retencyjny. Leczenie stałym aparatem trwać może nawet do dwóch lat.

Ciężko jest stwierdzić czy ten okres jest wystarczający do tego, aby uznać leczenie za wystarczająco długie. Wiąże się to z tym, że niezwykle trudno jest przebudować zęby oraz otaczające je tkanki. Retainer jest noszony po to, aby zęby nie zaczęły się na nowo krzywić. Ma więc on na celu utrwalenie tego, co zostało osiągnięte przy zastosowaniu apratu stałego.

Zęby pacjentów mogą się wykrzywiać oraz wracać do pozycji sprzed leczenia. Aparaty retencyjne tak samo, jak aparat stały może przeszkadzać w utrzymaniu odpowiedniego poziomu higieny w ustach. Warto jest więc wiedzieć czym czyścić aparat retencyjny.

Jaki retainer ortodontyczny warto wybrać?


Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów aparatów retencyjnych. Powstają one z różnych materiałów oraz opierają się na innych zasadach działania. Najpopularniejszy z nich, czyli stały aparat retencyjny to drucik, który stomatolog przykleja do wewnętrznej strony zębów. Dzięki temu jest on praktycznie niewidoczny. Jest to rozwiązanie bardzo dobre, nie trzeba go zdejmować i wkładać z powrotem.

Jednakże noszenie tego aparatu wiąże się z tym, że ciężko jest czyścić zęby, do których przymocowany jest taki aparat. Równie popularne są aparaty, które oparte są na płytce, którą formuje się pod wpływem temperatury. Tego typu rozwiązanie jest praktycznie niewidoczne, ponieważ wykonuje się je z przezroczystych szyn. Nakłada się je na zęby. Niestety tego typu rozwiązanie ma również wady.

Główną z nich jest to, że nie utrzymują one koloru i mogą zżółknąć. Równie ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie aparatu retencyjnego, który wykonany jest z akrylu. Takie retainery są bardzo podobne do aparatów ruchomych, używanych do leczenia wad zgryzu dzieci. To jaki rodzaj aparatu zostanie wybrany, będzie miało duży wpływ na to, czym czyścić aparat retencyjny w przyszłości.

Aparat retencyjny – sposoby czyszczenia


To, czym czyścić aparat retencyjny zależy od tego, jaki rodzaj aparatu jest noszony. Warto pamiętać o tym, że higiena jamy ustnej w czasie noszenia retainera jest tak samo ważna, jak w czasie, w którym noszony jest aparat stały. Szczególnie ważne jest dbanie o czyszczenie zębów w przypadku, gdy użytkowany jest stały aparat retencyjny.

Jest to spowodowane tym, że na takim aparacie mogą się osadzać osady i resztki jedzenia. Aby zniwelować problem, trzeba zadbać o zestaw różnych akcesoriów, które ułatwią zadanie. Są to wszelkie wyciorki czy nici dentystyczne, ale też dodatkowe środki higieniczne takie jak płyny do płukania ust. Utrzymanie higieny jest łatwiejsze w przypadku noszenia aparatu ruchomego, ponieważ są one zdejmowane na czas mycia zębów.

Aparat taki można czyścić przy zastosowaniu preparatów używanych do czyszczenia protez albo wodą z mydłem. Można również zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę.

Post Author: Artur