RTG zębów — wskazania i rodzaje badania

Nikogo nie dziwi już to, że na potrzeby niektórych badań konieczne jest wykonanie badania RTG obrazującego to, co niewidoczne dla ludzkiego oka. Sprawdźmy więc, czym wyróżnia się RTG zębów, jakie rodzaje RTG zębów możliwe są do wykorzystania i co najważniejsze — jak wygląda każde badanie RTG wykonywane na potrzeby gabinetów stomatologicznych! Mamy nadzieję, że dzisiejszy artykuł pokaże wam RTG zębów z innej, nieznanej wcześniej strony!

 

Wskazania do rentgenu zębów

 

RTG zębów jest zalecanym krokiem, jeżeli u pacjenta dojdzie do powstania podejrzenia:

  • Ognisk próchnicy
  • Nieprawidłowości w rozwoju zawiązków zębowych
  • Obecności ciał obcych
  • Pojawienia się zębów zatrzymanych, czyli takich, które nie wyrżnęły się na powierzchnię dziąsła
  • Ryzyka powstania patologii w obrębie korzenia zęba.

 

To jednak nie wszystko – RTG to świetne narzędzie umożliwiające diagnostykę i przygotowanie do wykonania operacji. Jeżeli więc konieczne staje się zbadanie okolic twarzoczaszki, a także zaplanowie leczenia kanałowego czy też zakładania protezy — RTG będzie konieczne!

 

Rodzaje badań RTG zębów

 

Badanie RTG zębów nie zawsze wygląda tak samo, a wyróżnić możemy kilka najważniejszych z nich. Przede wszystkim, najprostszym i najbardziej szczegółowym zdjęciem jest zdjęcie punktowe. Pozwala ono na objęcie promieniowaniem RTG do 4 zębów, a jego wykonanie jest zasadne, gdy potrzebna jest diagnoza próchnicy, stanów zapalnych czy nawet ocena jakości wypełnień kompozytowych. Szerszą perspektywę zdjęcia RTG oferuje zdjęcie pantomograficzne niezbędne do wykrywania problematycznych kwestii, takich jak nowotwory, wady rozwojowe zębów czy nawet zaawansowana próchnica. To zdjęcie RTG zębów może być traktowane jako zdjęcie panoramiczne. Ostanie ze zdjęć zdjęcie RTG, jakim jest cefalogram. Dzięki niemu możliwe jest zaplanowanie leczenia ortodontycznego i dokładne ocenienie stopnia powstałej wady zgryzu.

 

Jak wygląda RTG zębów?

 

Sposób uzyskiwania obrazów z wykorzystaniem aparatów RTG jest zróżnicowany. Można je podzielić na wewnątrz i zewnątrzustne. Podczas tych pierwszych zdjęcia są przylegające, a klisza umieszczana jest wewnątrz ust pacjenta. Co za tym idzie, powstałe zdjęcia mają niewielki rozmiar. Jeżeli chodzi jednak o zdjęcia RTG zębów zewnątrzustne — nie dość, że pacjent musi znajdować się w pozycji leżącej. Klisza znajdująca się poza jamą ustną umożliwia dokładniejsze zlokalizowanie zmian i zarazem lepsze ich rozpoznanie. Aby zdrowie pacjenta było nienaruszone, na jego ciele zostaje umieszczony specjalny fartuch chroniący.

 

Post Author: Artur