Pantomogram zębów – charakterystyka badania

Podjęcie leczenia często wymaga wykonania określonych badań. Stomatolog na ich podstawie jest w stanie opracować dokładną i najskuteczniejszą drogę leczenia. Jednym z typów badań jest badanie pantomograficzne, którego efektem jest zdjęcie pantomograficzne. Dowiedz się, kiedy warto wykonać zdjęcie pantomograficzne zębów i jakie są jego zalety.

Wskazania do badania pantomograficznego

Zdjęcie pantomograficzne zębów znajduje swoje zastosowanie w wielu sytuacjach. Lekarze dentyści zalecają pantomogram celem sprawdzenia aktualnego stanu zębów – dotyczy to wypełnień, obecności próchnicy. Wykonane zdjęcie pantomograficzne przydaje się również przy leczeniu protetycznym, które da lekarzowi szerszy obraz. Bardzo przydatne okazuje się wykonanie takiego zdjęcia także podczas leczenia implantologicznego i ortodontycznego, a także w przypadku chorób przyzębia.

Przeciwwskazania

Zdjęcie pantomograficzne jest bardzo przydatne, jednak nie każdemu można je wykonać. Dotyczy to głównie kobiet w ciąży, których nie powinno narażać się na działanie promieni rentgenowskich. Jest ono szkodliwe i nawet ołowiany płaszcz, który okrywa pacjenta podczas badania rentgenowskiego, nie daje stuprocentowej ochrony. Kobiety w ciąży powinny zdecydować się na pantomograf dopiero wtedy, gdy po ocenie potencjalnych ryzyk nadal jest to opłacalne.

Zastosowanie zdjęcia pantomograficznego

Pantomogram przydaje się dentystom w wielu sytuacjach. Jest to jedno z najbardziej uniwersalnych badań, dzięki któremu stomatolog jest w stanie wykryć szereg zmian, niewidocznych gołym okiem. Pantomogram przyda się między innymi przy leczeniu ortodontycznym, gdzie stanowi jedno z podstawowych badań. Ciężko jest zaplanować leczenie ortodontyczne przy użyciu aparatu stałego nie posiadając wykonanego zdjęcia, jakim jest pantomogram.

Kolejnym typem leczenia, w jakim pantomogram znajduje swoje zastosowanie, jest leczenie implantologiczne. Pantomograf wykonuje zdjęcie, które przedstawia całą szczękę i żuchwę, co jest niezwykle ważne, gdyż implantacja zęba wymaga niezwykłej precyzji i dokładnych wyliczeń, aby proces wszczepiania implantu powiódł się. Zdjęcie wykonane z użyciem pantomografu pozwala trafniej ocenić, jaki implant jest potrzebny danemu pacjentowi.

Pantomogram idealnie wpasowuje się w potrzeby protetyki. Ten typ zdjęcia jest w stanie zobrazować stan poszczególnych zębów i możliwość wykorzystania ich do pełnienia funkcji np. filaru.

Ekstrakcja zęba jest kolejnym przykładem na to, że zdjęcie wykonane pantomografem może okazać się niezwykle przydatne. Wykonanie zabiegu ekstrakcji zęba bez zrobienia badań może przynieść stomatologowi „niespodzianki”, które niekoniecznie muszą przełożyć się pozytywnie na powodzenie całego zabiegu. Przed ekstracją zęba warto jest wiedzieć, jaki typ korzenia posiada dany ząb i w jaki sposób podejść do jego wyrwania.

Użycie pantomografu jest uzasadnione także w przypadku stomatologii dziecięcej. Odpowiednio szybko wykryte wady rozwojowe zębów mogą być niwelowane w mało inwazyjny sposób.

 

Post Author: Artur