Badanie radiologiczne zębów

Badanie radiologiczne może nie mówić wam zbyt wiele, jednak gdy powiemy wam o tym, że to inna RTG zębów, to spora część z was na pewno przypomni sobie o co tu chodzi. RTG, czyli prześwietlenie, w tym przypadku zębów, to badanie, które pozwala ocenić nie tylko stan uzębienia, ale też otaczających je tkanek takich jak kości szczęki czy żuchwy! Zastanowimy się, jakie są wskazania do wykonania RTG zębów, jakie są jego rodzaje i co najważniejsze, jak wygląda badanie promieniami RTG! Sprawdźmy to!

Wskazania do rentgenu zębów

Zalecamy wykorzystanie RTG zębów w następujących przypadkach:

Jeżeli istnieje ryzyko wystąpienia poważnych próchniczych.
Obecność lub brak zawiązków zębów (zwłaszcza stałych)
Obecność zębów zatrzymanych
Ryzyko powstania stanów patologicznych w obrębie jamy ustnej
Pozostawione korzenie zębów
Podejrzenie wystąpienia zmian nowotworowych

Specjalista od stomatologii może zalecić także RTG zębów w przypadku planowanej ekstrakcji zęba czy tuż przed leczeniem kanałowym. RTG to także szansa na zlokalizowanie potencjalnych torbieli czy urazów twarzoczaszki.

Rodzaje badań RTG zębów

Najpopularniejsze zabiegi RTG zębów możemy podzielić na trzy podstawowe badania. Pierwszym zabiegiem RTG jest pantomogram, który wykorzystuje się do wykrywania zmian próchnicy, nadprogramowej ilości zębów, czy też zębów zatrzymanych. Podczas tego badania, pacjent znajduje się w pozycji siedzącej, a maszyna obraca się wokół jego głowy, tworząc panoramiczne zdjęcie struktur takich jak szczęka, żuchwa czy też stawów skroniowo-żuchwowych.

Zdjęcie RTG punktowe to jedno z najczęściej zlecanych badań RTG zębów, głównie dlatego, że jest ono niezbędne przy leczeniu kanałowym. Jest ono bardzo pomocne także w przypadku zaawansowanej diagnostyki próchnicy, stanów zapalnych dziąseł, czy też nawet efektywnej oceny stanu implantów stomatologicznych!

Jeżeli chodzi o trzecie badanie RTG zębów, czyli zdjęcie cefalometryczne — stosuje się je najczęściej w przypadku planowania leczenia ortodontycznego. Zanim wybrany przez was aparat znajdzie się na waszych zębach, cefalogram (bo tak właśnie nazywa się to zdjęcie RTG) pozwoli na analizę wady zgryzu, jak i tkanek miękkich twarzy.

Jak wygląda RTG zębów?

Jak więc samo widzicie, RTG zębów nie jest jednorodnym zabiegiem, który wygląda zawsze identycznie. To, jak wykonywane będzie badanie, zależne jest od typu badania RTG. Możemy podzielić je na wewnątrzuszne i zewnątrzustne. Pierwsze z nich to zdjęcia przylegające, wykonywane na siedząco. Natomiast drugie z wymienionych badan najczęściej trzeba leżeć, tak aby ułatwić pracę stomatologa.

Post Author: Artur