28 stycznia 2025

Palenie papierosów, a trwałość implantu stomatologicznego

palenie-papierosow-a-trwalosc-implantu-stomatologicznego

Każdy z nas ma pewne nałogi – niestety, część z nas zdecydowała się na realizowanie pewnych szkodliwych nałogów. Do tych nałogów należy między innymi palenia papierosów, a także spożywanie innych produktów tytoniowych. Papierosy stanowią spore ryzyko dla naszych zębów i ogólnej kondycji jamy ustnej. Przez papierosy pacjent przede wszystkim psuje estetykę swojego uśmiechu, gdyż zęby, na skutek dymu tytoniowego, zmieniają kolor na zbliżony do żółtego.

Utrata wyglądu uśmiechu to wbrew pozorom w przypadku papierosów najmniej istotna kwestia. Palacze papierosów, zwłaszcza nałogowi, są szczególnie narażeni na powstawanie nowotworów w obrębie jamy ustnej, ale także płuc czy przełyku, dlatego wszyscy lekarze jednogłośnie sprzeciwiają się papierosom i na każdym kroku odradzają je swoim pacjentom.

A co, jeśli pacjent zdecyduje się na leczenie implantologiczne? Czy palenie papierosów może mieć wpływ na to, jak implant utrzymuje się w jamie ustnej? Przecież implanty mają wysoką trwałość, i mogą utrzymać się w jamie ustnej pacjenta nawet do końca jego życia. Otóż prawdą jest, że papierosy mają wpływ na to, jak implanty utrzymują się w jamie ustnej – niestety, na niekorzyść pacjenta. Dowiedz się, jakie zmiany zachodzą w jamie ustnej palacza z implantem i o ile spada szansa na przyjęcie się implantu w przypadku, gdy pacjent jest nałogowym palaczem papierosów.

Czy palenie papierosów może wpłynąć na trwałość implantu zębowego?

Implanty zębów stosuje się w momencie, w którym jego zęby uległy całkowitemu wypadnięciu. Obejmuje to zarówno małą część uzębienia – na przykład jeden ząb – ale także całą szczękę. Implanty stomatologiczne są obecnie jednym z najlepszych, o ile nie najlepszym rozwiązaniem, które służy rozwiązaniu problemu bezzębia. Za sprawą implantów można uzyskać efekt bardzo zbliżony do naturalnego, dlatego zastosowanie implantów jest wysoce rekomendowane pacjentom, którzy są w stanie zapłacić za rewelacyjny efekt.

Co się dzieje w przypadku, gdy pacjent pali papierosy? Prawdą jest, że to, że pacjent jest palaczem, ma spory wpływ na to, jak implant się przyjmie. W zależności od tego, ile papierosów dziennie pacjent pali, może zdarzyć się tak, że nawet co 10 pacjent palący zakończy leczenie implantologiczne niepowodzeniem. Dotyczy to pacjentów, którzy leczyli się implantologicznie, ale palą między 31 a 40 papierosów dziennie. To spora różnica – nie warto jest ryzykować, dużo rozsądniej przy leczeniu implantologicznym jest wstrzymać się od palenia papierosów.