Leczenie zębów w czasie ciąży

Warto dowiedzieć się, jak wygląda leczenie zębów w czasie ciąży. Oczywiste jest to, że dobry stan jamy ustnej kobiety ciężarnej jest bardzo ważny. Od lat zmienia się świadomość pań i coraz więcej z nich oczekując swojej pociechy, udaje się na leczenie stomatologiczne. Należy wiedzieć, jakie dodatkowe prawa mają kobiety ciężarne, jeśli mowa o specjalistycznym leczeniu dentystycznym. Trzeba też dowiedzieć się, czy możliwe jest leczenie zębów w czasie ciąży. Okazuje się, że nadal często panuje opinia, iż kobiety ciężarne nie powinny się leczyć stomatologiczne bądź usuwać zęby. Jest to błędne przekonanie, a jego skutkiem jest znaczne pogorszenie stanu wielu kobiet po urodzenia dziecka. Powstały też liczne mity, które dotyczą złego wpływu ciąży na uzębienie. Dlatego trzeba sprostować, że uzębienie podczas ciąży można leczyć, a wręcz nawet trzeba. W Polsce istnieje wiele sprawdzonych gabinetów stomatologicznych, w których mogą być leczone kobiety w ciąży. Wszystkie zabiegi odbywają się na najwyższym poziomie. Jest tak, ponieważ stosowane są najnowocześniejsze metody leczenia stomatologicznego. Wszystko jest bezpieczne dla nieurodzonego dziecka, a także dla ciężarnej mamy. Dlatego zawsze warto leczyć zęby, nawet w czasie ciąży.

O czym musisz pamiętać?

Każdy powinien wiedzieć o tym, że zdrowe zęby nie są tylko gwarancją pięknego uśmiechu przyszłej mamy, ale też zdrowia rozwijającego się dziecka. Bardzo wskazana jest sanacja jamy ustnej przed zajściem w ciążę. Trzeba też wiedzieć, że leczenie zębów ciężarnej mamy jest jednak sposobne do wykonania. Nawet jest wskazane z uwagi na niekorzystny wpływ chorób zębów, a także przyzębia na organizm ciężarnej oraz płodu. Jednakże leczenie dentystyczne ciężarnej kobiety powinno być odpowiednio zaplanowane. Każda kobieta w ciąży powinna dbać o swoje uzębienie. Dlatego istotne są regularne wizyty u dentysty. Dzięki nim można szybko wychwycić wszelkie nieprawidłowości. Można też ustalić odpowiedni dobór terapii. Jeżeli pojawia się nagły ból zęba w ciąży, trzeba jak najszybciej udać się do stomatologa. Okazuje się, że po konsultacji z lekarzem można usunąć każdy problem natury stomatologicznej. Dobrym okresem dla zabiegów dentystycznych jest drugi trymestr ciąży. Wszystko z uwagi na ucisk żyły głównej dolnej. Często pojawia się tez ryzyko zawrotów głowy, a ponadto omdleń. Warto zaznaczyć, że początek ciąży, czyli jej pierwszy trzy miesiące to czas, w którym pojawia się zwiększone ryzyko poronienia. Dlatego zalecane jest przełożenie wykonania części zabiegów dentystycznych. Jest to bardzo istotne dla zdrowia kobiety. Leczenie zębów w czasie ciąży jest możliwe, a nawet wskazanie.

Tabletki i leki na ból zęba w ciąży

Warto najpierw powiedzieć, że najlepszym rozwiązaniem jest leczenie zębów w czasie ciąży. Jednakże wiele kobiet zastanawia się nad przyjęciem różnych tabletek oraz leków na ból zęba w ciąży. Do tego celu zalecane jest stosowanie paracetamolu. Taki preparat może być przyjmowany przez okres całej ciąży. Trzeba jednak wiedzieć, że w pierwszym, a ponadto drugim trymestrze dozwolone są tylko preparaty, które zawierają naproksen, ibuprofen, a ponadto ketoprofen. Warto też przyjmowanie leków skonsultować z lekarzem prowadzącym ciąże. Dobrze też zapytać się o opinię stomatologa, który powinien dobrać odpowiedni lek na bieżący problem. Każda przyszła mama powinna jednak wiedzieć, że nie wolno nadużywać leków.

Leczenie zębów na NFZ w ciąży

Wiele ciężarnych kobiet zastanawia się, jak powinno wyglądać leczenie zębów podczas ciąży. Okazuje się, że kobieta ciężarna w okresie połogu objęta jest bezpłatnym leczeniem dentystycznym, co jest bardzo cenione. Do dentysty nie jest wymagane posiadania ważnego skierowania od specjalisty, o czym nie każdy wie. Jedynym warunkiem otrzymania świadczenie jest pokazanie zaświadczenia od lekarza, który potwierdza ciąże. Okazuje się, że przyszła mama może liczyć na darmowe wykonanie dodatkowych zabiegów, które gwarantowane są w ramach świadczeń finansowych. Wszystko finansowane jest ze środków publicznych. W praktyce okazuje się, że w placówkach mających zawarte umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia można liczyć na darmowe przeprowadzenie większej ilości zabiegów niż pozostali pacjenci. Dlatego leczenie zębów w czasie ciąży jest także darmowe. Wystarczy zapisać się do danej placówki dentystycznej i okazać dokument potwierdzające zajście w ciąże. Gwarantowane jest udzielenie pomocy w przypadku nagłego bólu zęba w dniu zgłoszenia w każdej placówce dentystycznej, która ma umowę zawartą z Narodowym Funduszem Zdrowia. Trzeba też wiedzieć, że możliwe jest leczenie kanałowe w ciąży każdego zęba, który obejmuje terapię do trzech kanałów w zębie. Pozostali pacjenci mają zagwarantowane leczenie tylko od kła do kła. Dlatego warto o tym pamiętać. Leczenie zębów w ciąży jest bardzo potrzebne, bowiem zdrowie ciężarnej kobiety powinno być sprawą priorytetową. W Polsce istnieje wiele klinik stomatologicznych, w których przeprowadzane jest leczenie dentystyczne na najwyższym poziomie.

Post Author: Artur