Korony porcelanowe – skuteczne rozwiązanie protetyczne

Rekonstrukcja zęba, przywrócenie jego funkcjonalności, ewentualnie zastąpienie go sztuczną konstrukcją jest obecnie powszechnie dostępne, a także niezwykle skuteczne. Zdarza się, że uszkodzeniu ulegnie sama korona – wówczas warto jest walczyć o to, by zachowany korzeń mógł nadal pełnić swoją funkcję.

Korony porcelanowe mają obecnie szerokie grono zastosowań. Stosuje się je jako element mostu protetycznego, jako sposób na uzupełnienie zęba po leczeniu kanałowym, można je także zamocować na implancie. Dowiedz się, czym są korony porcelanowe i dlaczego warto jest mieć je na uwadze, podejmując leczenie protetyczne.

Stosowanie koron porcelanowych

Korony porcelanowe są bardzo zbliżone wizualnie do naturalnych zębów. Ich przezierność sprawia, że ciężko jest odróżnić korony porcelanowe od naturalnych zębów. Obecnie, z racji ich właściwości, są one najczęściej wybieranym rodzajem koron protetycznych.

Warto jest rozważyć zastosowanie koron porcelanowych w momencie, gdy pacjent boryka się z dużym zniszczeniem zęba – spowodowanym leczeniem kanałowym, próchnicą, a także uszkodzeniem mechanicznym, będącym pokłosiem upadku czy uderzenia. Istnieje możliwość wykorzystania pozostałej części zęba do wykonania leczenia protetycznego – zamiast wykonywać ekstrakcję zęba, warto jest najpierw skontaktować się z lekarzem protetykiem.

Korony porcelanowe można także zamocować na moście protetycznym, który stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnej protezy. Jednak korony protetyczne są najpowszechniej stosowane w implantologii – jako widoczne część stworzonej konstrukcji, składającej się z implantu i korony.

Jak zbudowane są korony porcelanowe?

Korony porcelanowe są zbudowane z porcelany, której trwałość jest zbliżona do naturalnych zębów. Wyróżnia się także korony protetyczne na podbudowie metalowej, które również wykorzystują porcelanę; uzyskany efekt wizualny jest odrobinę mniej atrakcyjny, niż ma to miejsce w przypadku koron pełnoceramicznych, ale za to są one zdecydowanie tańsze.

Korony porcelanowe na implantach

Pacjenci, którzy decydują się na leczenie implantologiczne, korzystają także z koron protetycznych. Korony protetyczne mocuje się na implancie, co gwarantuje im wysoką stabilność. Wyróżnia się implanty tytanowe i cyrkonowe – cyrkonowe są wybierane przez pacjentów, którym zależy na możliwie naturalnym efekcie wizualnym. Dodatkowo, implanty cyrkonowe (ceramiczne) nie powodują reakcji alergicznych, co może zdarzyć się w przypadku implantów tytanowych.

Post Author: Artur