Charakterystyka zabiegu lakierowania zębów

Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, jak dużą rolę w utrzymaniu zdrowia odgrywa właściwa profilaktyka uzębienia. Świetnym przykładem na potwierdzenie tej zasady jest zabieg, jakim jest lakierowanie zębów. Obecny w nim fluor pozwala nie tylko na utrzymanie zdrowia uzębienia, lecz również na poprawienie jego uzębienia. Mimo tego, że na codzień dostarczamy sobie śladowych ilości fluoru, toteż należy zwrócić uwagę na inne sposoby dokonywania tej czynności. Wytłumaczmy sobie więc czym jest lakierowanie zębów i kiedy jest ono dobrym pomysłem?

Czym jest lakierowanie zębów?

Czym więc jest to nieznane lakierowanie zębów? Otóż polega ono na dostarczeniu zębów wysokiego stężenia fluoru poprzez specjalny lakier. Obecny w tym preparacie fluor uwalniany jest przez długi czas, gwarantując podaż tego pierwiastka przez znaczny okres. Lakierowanie, aby było skuteczne, powinno być wykonywane 2-4 razy rocznie. Dzięki temu szkliwo staje się znacznie bardziej odporne na działanie bakterii obecnych w gromadzącej się płytce nazębnej. Co za tym idzie — możecie zapomnieć o rozwoju próchnicy! To dość ciekawe rozwiązanie, czyż nie?

Wskazania do lakierowania zębów

Skoro wiecie już czym jest lakierowanie zębów, to warto wspomnieć również o kwestii wskazań do wykonania tego zabiegu, zwłaszcza że istnieje szereg z nich. Waszą uwagę powinno zwrócić to, że może być on przeprowadzany zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, przez co nie istnieje żadna granica bądź różnice wynikające z ich wykorzystania. Co więc kwalifikuje nas do podejmowania leczenia? Otóż jest to przede wszystkim wysokie ryzyko rozwoju ognisk próchnicy, leków zakłócających w pewien sposób pracę ślinianek, odsłonięcie szyjek zębowych czy też nawet użytkowanie aparatów ortodontycznych.

Pamiętajcie jednak o tym, żeby pod żadnym powodem nie mylić lakierowania z lakowanie. Mimo tego, że zabiegi mają podobną nazwę, toteż mają one całkowicie inne zadanie.

Korzyści lakierowania zębów

Jakie korzyści może przynieść lakierowanie zębów? Otóż przede wszystkim, szkliwo staje się znacznie bardziej wzmocnione na działanie kwasów tworzonych przez bakterie. Szansa na powstanie próchnicy zredukowana zostaje niemalże o połowę! Poprzez przeprowadzone lakierowanie zapewnicie sobie również to, że wasze zęby będą zdrowe i będą miały dostarczoną ilość fluoru potrzebną do efektywnej remineralizacji tkanek twardych. Nie ma co czekać i warto już teraz umówić się na zabieg lakierowania! Zdziwicie się jak dużo może on zaoferować!

Post Author: Artur