Charakterystyka wypełnień Onlay

Wypełnianie luk w uzębieniu jest niezwykle ważne, aby uchronić się od przykrych konsekwencji posiadania ubytków. Dotyczy to zarówno bezzębia, jak i częściowych ubytków w zębie (wynikającego np. ze złamania). Ostatnie lata przyniosły branży stomatologicznej wiele rozwiązań – także w zakresie leczenia ubytków – przez co pacjenci mają szerokie pole manewru co do wyboru drogi, którą będą iść, aby wyleczyć swoje problemy.

Jednym z tych sposobów jest wypełnienie Onlay. Dowiedz się, na czym polega wypełnienie tego rodzaju i w jaki sposób takie wypełnienie może okazać się dla ciebie pomocne.

Z czego są wykonane wypełnienia Onlay?

Wypełnienie Onlay stanowi częściową koronę protetyczną. Oznacza to, że ten rodzaj wypełnienia służy do odbudowy części zęba, a nie do całości, jak ma to miejsce na przykład w przypadku implantów lub protez. Do wykonania wypełnienia tego rodzaju używa się między innymi złota, stali, porcelany, kompozytu lub cyrkonu. Wspomniane materiały świetnie uzupełniają ubytek w zębie – zarówno pod względem kosmetycznym, jak i funkcjonalnym.

Estetyka wypełnień Onlay stoi na bardzo wysokim poziomie. Dotyczy to także ich trwałości – wypełnienia tego rodzaju wyróżniają się długim czasem przydatności, sięgającym nawet dziesięciu lat. Wypełnienia tego rodzaju są bardzo wygodne na co dzień, z racji dobrego dopasowania do pozostałej części zęba.

Wskazania do wypełnień Onlay

Wypełnienie Onlay jest sposobem na odbudowanie części zęba. Pacjenci, którzy mają potrzebę zastosowania wypełnienia, z reguły są konfrontowani z szeroką ofertą sposobów na dokonanie wypełnienia. Pacjenci, którzy decydują się na ten rodzaj wypełnienia, z reguły borykają się z: ubytkami w zębach trzonowych, w zębach siecznych z utratą kąta siecznego, na powierzchniach stycznych w trzonowcach i przedtrzonowcach.

To, co często wpływa na decyzję pacjentów, jest widoczne gołym okiem. Walory estetyczne takiego rozwiązania są niezwykle satysfakcjonujące, dlatego też wielu pacjentów decyduje się na ten rodzaj wypełnienia.

Ile kosztuje Onlay?

Koszty poszczególnych wypełnień, zabiegów protetycznych różnią się – w zależności od innowacyjności danej metody, kosztów materiału, czasu, który należy poświęcić. Użycie wypełnienia Onlay może okazać się zbyt kosztowne dla większości pacjentów – koszt tego wypełnienia z użyciem kompozytu zaczyna się od około 400 złotych. Użycie wypełnienia z bardziej ekskluzywnego materiału wiąże się z większymi kosztami, które mogą oscylować w granicach nawet 1000 złotych.

Post Author: Artur