Czym są wypełnienia koronowe Inlay?

Klasyczne wypełnienia są coraz częściej zastępowane przez nowoczesne metody, które rokrocznie ewoluują i przynoszą pacjentom coraz większy komfort, ulgę ze stosowania ich. Decyzja o wykonaniu wypełnienia to dobry krok w stronę poprawy jakości swojego uzębienia. Dowiedz się, czym są wypełnienia Inlay i dlaczego warto się na nie zdecydować.

Czym są wypełnienia Inlay?

Inlay to rodzaj wypełnień, które na przestrzeni ostatnich lat coraz częściej zastępują klasyczne wypełnienia. Wypełnienia Inlay nazywa się także wkładami koronowymi – z racji tego, że stanowią one jedynie częściowe wypełnienie, wypełnień Inlay nie używa się do rekonstrukcji całego zęba.

Wyróżnia je bardzo wysoki poziom estetyczny i funkcjonalny. Wypełnienia Inlay są wykonywane z wysokiej jakości materiałów, które oferują pacjentom wysoką trwałość końcowego produktu. Najpopularniejszymi materiałami, z których wykonuje się wypełnienia Inlay, są: porcelana, kompozyty, stopy złota.

Wypełnienia Inlay – plusy

Pacjenci, którzy decydują się na skorzystanie z dobrodziejstw wypełnienia Inlay, muszą liczyć się z niesamowitym efektem końcowym. To, co wyróżnia wypełnienia Inlay, jest widoczne gołym okiem. Inlay jest rodzajem wypełnienia, którego nie da się odróżnić od naturalnego zęba. To stanowi spore udogodnienie – mimo strat w naturalnych zębach, pacjent nadal może posiadać naturalnie wyglądające uzębienie.

Kolejnym plusem tego wypełnienia jest fakt, że ten rodzaj wypełnień jest szczególnie odporny na różne uszkodzenia i ścieranie. Osoby, które zmagają się z bruksizmem, mogą liczyć na większą odporność takich wypełnień koronowych, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych wypełnień.

Trwałość tego rodzaju wypełnień przekłada się pozytywnie na opłacalność inwestycji w wypełnienia Inlay. Początkowo wydają się one sporym kosztem, jednak, zważając na to, że można ich używać nawet przez dziesięć lat, ich cena jest uzasadniona.

Przeciwwskazania do wypełnień Inlay

Wypełnienia Inlay są bardzo uniwersalne i mają wiele zastosowań, jednak zdarza się, że nie ma możliwości zastosowania tego rodzaju wypełnień. Ten rodzaj wypełnień nie sprawdzi się w momencie, kiedy ubytki zębów są bardzo duże. Jest to czynnik, który stomatolog musi ocenić indywidualnie. W momencie, kiedy ubytki w zębach są duże, pacjent powinien zdecydować się na przykład na korony protetyczne, zamiast na wypełnienia. Uzupełnienia tego rodzaju nie sprawdzą się również w przypadku siekaczy i kłów – na tych zębach nie praktykuje się wypełnienia Inlay.

Post Author: Artur