Na czym polega endodoncja mikroskopowa?
Gwarantujemy wam, że spora część z was słysząc hasło endodoncja mikroskopowa, raczej nie wiedziałaby, co tak naprawdę oznacza ten termin. Otóż pod tym bądź co bądź, trudnych i brzmiącym skomplikowanie hasłem, kryje się nic innego jak leczenie kanałowe pod mikroskopem! Czym jest takie leczenie kanałowe? Kiedy lekarz zaleca leczenie kanałowe pod mikroskopem? Co sprawia, że endodoncja pod mikroskopem jest tak skuteczna? Dowiecie się tego już dzisiaj!
Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem?
Samo leczenie kanałowe pod mikroskopem to stosunkowo zbliżony zabieg do tradycyjnej opcji, jaką jest leczenie kanałowe. Polega ono na otworzeniu korony zęba i oczyszczenia go z zakażonej miazgi znajdującej się wewnątrz jego kanałów. Endodoncja pozwala na usunięcie jej z wnętrza zęba i zastąpieniu jej poprzez płynną gutaperkę. Działa ona jako izolator od czynników zewnętrznych. Mimo tego, że czytając ten artykuł, możecie myśleć, e jest to niezwykle inwazyjny zabieg — nie powinniście go obawiać się, gdyż współcześnie przeprowadzone leczenie kanałowe pod mikroskopem prowadzone jest pod wpływem znieczulenia miejscowego!
Kiedy wskazane jest leczenie kanałowe pod mikroskopem?
Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest zalecane zwłaszcza w momencie wystąpienia nieodwracalnego zakażenia miazgi. Dzięki temu, że endodoncja rozwinęła się do tego stopnia, że leczenie kanałowe może posłużyć do usuwania wkładów koronowo-korzeniowych, umożliwia udrożnienie wszystkich kanałów (także tych wąskich, zakrzywionych czy niestandardowo zlokalizowanych). To niezwykle ważne, gdyż tylko dzięki tym działaniom ząb przestaje boleć a co najważniejsze — możliwe jest pozostawienie zęba w jamie ustnej.
Kiedy jeszcze leczenie kanałowe przyniesie pożądane efekty? Będą to takie sytuacje jak chociażby:
- udrażnianie kanałów wypełnionych ćwiekiem
- Zamykanie perforacji dna komory i kanałów
- Leczenie zębów po urazach i resorpcji korzenia
Zalety mikroskopu w endodoncji
Korzyści z wykorzystania mikroskopu są wielowymiarowe. Przede wszystkim mikroskop w dziedzinie, jaką jest endodoncja, pozwala na znacznie powiększenie pola zabiegowego. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie precyzji i dokładności w coby nie mówiąc — skomplikowanym zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe. Dziś pacjent nie musi polegać wyłącznie na doświadczeniu i sokolim wzroku endodonty. Dzięki temu leczenie staje się skuteczniejsze! Użycie mikroskopu eliminuje w wielu przypadkach konieczność wykonania jakiegokolwiek zdjęcia w technologii radiologicznej.