Znieczulenie miejscowe z użyciem strzykawki to powód strachu wielu dzieci i dorosłych. Strach przed znieczuleniem często stanowi rezygnację z leczenia. Warto jednak pamiętać, że gaz rozweselający, znany także jako sedacja wziewna, zmniejszy ból, a nie wymaga wykonania zastrzyku. Dowiedz się, czym jest sedacja wziewna i czy gaz rozwesalający jest bezpieczny dla organizmu.
Czym jest sedacja wziewna?
Sedacja wziewna jest mieszaniną podtlenku azotu i tlenu. Gaz rozweselający nie wyróżnia się zapachem – jest bezwonny, przez co jego inhalacja jest łatwa. Użycie gazu rozweselającego prowadzi do wprowadzenia w stan przypominający ten, kiedy spożyjemy alkohol – jednak gaz rozweselający utrzymuje pacjenta w pełni świadomym. W ten sposób pacjent może odstresować się i zrelaksować.
Sedacja wziewna gwarantuje zmniejszenie podatności na ból, wprowadza w stan odprężenia, redukuje odczuwany stres i strach. To niezwykle ważne dla pacjentów, którzy boją się zabiegu i wykonania znieczulenia sposobem iniekcji.
Czy gaz rozweselający jest bezpieczny?
Gaz rozweselający jest mieszaniną gazów, które są całkowicie bezpieczne dla organizmu. Na jego użycie mogą pozwolić sobie pacjenci z chorobami serca – gaz rozweselający nie prowadzi do zwiotczenia mięśni; gaz rozweselający bez obaw mogą przyjąć także pacjenci zmagający się z astmą. Skala pacjentów, którzy bez ryzyka mogą skorzystać z gazu rozweselającego, pokazuje, że jest to bardzo bezpieczny sposób na znieczulenie i odstresowanie pacjenta.
Co do wieku – użycie gazu rozweselającego jest dopuszczone dla młodych pacjentów. Jest on z powodzeniem stosowany u pacjentów mających nawet 3-4 lata. Istnieją jednak przeciwwskazania, które wykluczają danego pacjenta z użycia gazu rozweselającego – tymczasowo lub na stałe. Pacjenci, którzy zmagają się z alkoholizmem lub chorobami psychicznymi, nie powinni stosować tej mieszaniny. Kobiety w pierwszym trymestrze ciąży również nie mogą skorzystać z gazu rozweselającego – o ile to możliwe, zabieg warto jest przesunąć na dalszy termin.
Inne przyczyny, które warto mieć na względzie, to: rozedma płuc, stwardnienie rozsiane, katar, rozszerzenie oskrzelowe, przerost migdałków. Ostateczną decyzję na temat tego, czy dany pacjent może przyjąć znieczulenie w postaci sedacji wziewnej, podejmie stomatolog wykonujący zabieg. Przyjęcie sedacji wziewnej nie stanowi zagrożenia dla życia pacjenta, jednak w kwestii przeciwwskazań warto być całkowicie szczerym z lekarzem.