Krzywe zęby nie wyglądają estetycznie, szczególnie u osób dorosłych. Niestety niektórzy borykają się z nimi od wielu lat. Krzywe zęby mleczne mogą wystąpić już w okresie przedszkolnym. Oczywiście jeśli nie zastosuje się leczenia ortodontycznego, to sytuacja nie ulegnie poprawie, może się wręcz pogorszyć. Nie należy traktować krzywych zębów tylko jak efektu kosmetycznego. Wymaga to leczenia, może przyczynić się do bólu głowy, wady wymowy. Sprzyja nawet rozwojowi próchnicy. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie się z dzieckiem do stomatologa w celu oceny stanu uzębienia i dobrania odpowiedniej metody leczenia.
Problemy z uzębieniem u dzieci
Problemy z uzębieniem mogą pojawić się już u małych dzieci. Jest to coraz większy problem, wynika w dużej mierze z prowadzonego trybu życia, złych nawyków żywieniowy i higienicznych. Jeśli rodzice zaniedbują regularne wizyty u stomatologa, to niestety trudno o wykrycie nieprawidłowości we wczesnym stadium. Problemem stają się już krzywe zęby mleczne. Mogłoby się wydawać, że nie ma w tym niczego niepokojącego, bo przecież i tak wypadną i zostaną zastąpione nowym uzębieniem. Niestety praktyce wygląda to inaczej. Jeśli już są krzywe zęby mleczne, to niestety trzeba liczyć się także z wystąpieniem problemów ze stałym uzębieniem. Lepiej temu zaradzić i nie pomijać wizyt kontrolnych w gabinecie dentystycznym. Zmiany wykryte we wczesnym stadium można łatwo zniwelować i zapobiec rozwojowych poważnych wad zgryzu.
Dużym problemem u dzieci nie są wyłącznie krzywe zęby mleczne. Trzeba liczyć się także z rozwojem próchnicy. Mleczaki są słabsze od uzębienia stałego i podatne na działanie bakterii. Jeśli dojdzie do tego niewłaściwa higiena jamy ustnej i sporo cukru w diecie, to jest to prosta droga do stanów zapalnych i próchnicy. Dochodzi nawet do przedwczesnego wypadania mleczaków. Jeśli nieprawidłowości zostaną wcześnie wykryte, to można liczyć na krótkie i bezbolesne leczenie. Nie należy bagatelizować nawet drobnych ubytków, bo staną się źródłem problemów w niedalekiej przyszłości. Właściwa higiena jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa pozwalają uchronić się przed borowaniem, które wzbudza lęk. Wady zgryzu powinny być niwelowane. Najlepiej robić to właśnie w okresie dzieciństwa. Leczenie ortodontyczne ma wiele zalet. Nie trzeba martwić się krzywymi zębami, poprawia się także jakość życia i mówienia.
Co odpowiada za krzywe zęby mleczne?
Krzywe zęby mleczne nie są czymś normalnym. Nie powinno się tego bagatelizować. U dzieci można mówić o stłoczeniach pierwotnych, natomiast u dorosłych są stłoczenia wtórne. W każdym przypadku możliwe jest oczywiście wdrożenie leczenia w celu uzyskania prostych zębów. Lepiej zrobić to w okresie dzieciństwa, ale niemalże każdy wiek będzie odpowiedni na pozbycie się wady zgryzu. Wiele mówi się, że do stłoczenia mleczaków dochodzi na skutek używania smoczka. W dużym stopniu jest to oczywiście prawda, podobnie jak w przypadku ssania kciuka. Na początku niczego nie widać. Z czasem jednak pojawiają się krzywe zęby, wystarczy spojrzeć na kilkulatków. Po 3. roku życia dziecko nie powinno już ssać smoczka ani kciuka, aby uchronić się przed wadami zgryzu.
Oczywiście starsze dzieci mają tendencję do obgryzania paznokci i przyborów piśmienniczych, co również staje się źródłem problemów. Zawiązki zębów mlecznych powstają już w życiu płodowym. Jeśli kobieta ma źle zbilansowaną dietę, deficyty składników pokarmowych, to niestety wpływa to negatywnie na rozwój dziecka. Zawiązki mleczaków mogą nawet ulec przemieszczenie lub nie wykształcić się prawidłowo. Źródłem krzywych zębów stają się również rozmaite powikłania w trakcie porodu. U niektórych stłoczenia wynikają z uwarunkowań dziedzicznych. Nawet nieprawidłowe układanie dziecka do snu i zła technika karmienia mogą przyczynić się do krzywych zębów, podobnie jak oddychanie przez usta.
W jaki sposób leczyć krzywe mleczaki?
Mleczaki mogą rosnąć krzywo, za co w dużej mierze odpowiadają złe nawyki żywieniowe i higieniczne. Nawet krzywa przegroda nosowa może stać się źródłem problemu i niewłaściwy sposób przełykania. Jeśli dojdzie do stłoczenia zębów, to pozostaje udać się do ortodonty z dzieckiem, który dokładnie przyjrzy się stanowi uzębienia i zaproponuje różne rozwiązania. Wykonane zostanie zdjęcie RTG i wycisk zębów. W przypadku krzywych zębów mlecznych stosuje się aparaty ruchome. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość wyjmowania nakładki. Dziecko może wobec tego komfortowo jeść posiłki i myć zęby.
Aparat ruchowy stosuje się każdego dnia przez kilkanaście godzin. Istotny jest udanie się do dobrego dentysty, który ma już doświadczenie z pracą z małymi dziećmi. Jest to istotne, bo leczenie ortodontyczne trwa mniej więcej 2 lata i wiąże się z regularnymi wizytami w gabinecie stomatologicznym. Dziecko ma czuć się komfortowo, nie może kojarzyć pobytu u ortodonty z czymś przykrym. Znaczenie ma również wybranie dobrej jakości aparatu, wykonanego z bezpiecznych materiałów. Dla dzieci przeznaczone są nawet specjalne aparaty wyjmowane z ciekawymi motywami, przedstawiające przykładowo zwierzątka, wielokolorowe.