Czyszczenie jamy ustnej u noworodka
Prawidłowa higiena jamy ustnej jest istotna nie tylko dla dorosłych, ale też dla niemowląt. Czyszczenie jamy ustnej u noworodka jest bardzo istotne. Trzeba robić to regularnie i przy zastosowaniu odpowiedniej techniki. Niestety wielu rodziców o tym zapomina, co potem może powodować wiele schorzeń w jamie ustnej noworodka. W aptekach dostępne są specjalne preparaty, które pozwolą zadbać o zdrowie dziecka. Czyszczenie jamy ustnej u noworodka jest istotne. Warto wiedzieć, w jaki sposób robić to odpowiednio. W obecnych czasach dostępnych jest bardzo dużo produktów oraz akcesoriów, które skutecznie wspierają rodziców w prowadzeniu prawidłowej higieny jamy ustnej niemowlaka oraz starszych dzieci.
Czyszczenie jamy ustnej noworodka
Czyszczenie jamy ustnej noworodka jest bardzo ważne. Każdy rodzic powinien o tym pamiętać. Higiena jamy ustnej u noworodka i niemowlęcia to temat, na który wielokrotnie zwracają uwagę eksperci. Celem jest to, żeby ustrzec swoje dzieci przed mnóstwem problemów dentystycznych, które mogą pojawić się później. Nierzadko są one przyczyną bólu i stresu małego pacjenta. Raczej nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że zdrowe ząbki niemowlaka gwarantują zachowanie ogólnego stanu zdrowia całego organizmu pociechy, a przecież powinna to być kwestia priorytetowa.
Ewenementem pośród nowonarodzonych jest posiadanie ząbków, jeśli już to są to 1 lub 2 wyrżnięte ząbki w żuchwie. Co więcej, niektórym maluszkom wyrastają one niedługo po urodzeniu. Niestety przeważnie te ząbki są bardzo niestabilne, słabo umocowane, co nierzadko grozi wypadnięciem oraz połknięciem. Jeżeli taki ząb jest luźno związany z dziąsłem, to zalecana jest jego ekstrakcja jeszcze na oddziale noworodkowym. Sporo osób zastanawia się, jak wygląda codzienna higiena jamy ustnej noworodka. Trzeba wiedzieć o tym, że świeżo upieczeni rodzice nierzadko zastanawiają się, kiedy powinny zacząć oczyszczać jamę ustną swojego dzieciaczka.
Eksperci przede wszystkim przestrzegają przed tym, żeby nie czekać z higieną jamy ustnej dziecka do pojawienia się pierwszego uzębienia. Okazuje się, że pierwsze zabiegi higieniczne można już przeprowadzić w okresie noworodkowym, a zatem od pierwszego miesiąca życia. Warto wiedzieć o tym, że buzia maluszka, choć bez ząbków, to jednak wymaga oczyszczenia z resztek pożywaniu. Do tego celu najlepiej zastosować czysty, jałowy kawałek gazy bądź tetry. Nawinąć go trzeba na palec wskazujący i po zwilżeniu przegotowaną wodą ostrożnie gazikiem przecierać jamę ustną. Taką czynność należy powtarzać regularnie, zwłaszcza przed położeniem niemowlaka do snu. Do czyszczenia nie wolno stosować waty.
Podczas mycia jamy ustnej noworodka trzeba delikatnie masować dziąsła, pamiętając przy tym o usunięciu wszelkich resztek pokarmowych zarówno z dziąseł, jak i z języka. Czyszczenie jamy ustnej u noworodka powinno przeprowadzać się regularnie. Niestety nie każdy rodzic o tym pamięta, co potem może powodować wiele dolegliwości. Warto dodać, że oczyszczanie buzi malucha pozwoli wyeliminować rozwój grzybicy jamy ustnej, są to dość często występujące u dzieci pleśniawki, a także afty.
Mycie dziąseł w praktyce
Wiele rodziców zastanawia się, jak wygląda czyszczenie jamy ustnej u noworodka. Istotne jest mycie jego dziąseł. Do tego celu wystarczy owinąć palec gazą bądź pieluszką tetrową zmoczoną czystą, przegotowaną wodą, a kolejno delikatnie przecierać dziąsła oraz wnętrze jamy ustnej maluszka. Taka higiena jamy ustnej u dzieci powinna być utrzymywana do wyrżnięcia się pierwszych ząbków, o czym niestety nie każdy rodzic pamięta. Jeżeli dzieciaczek może się pochwalić pierwszymi ząbkami, to rolą rodzica jest staranna pielęgnacja mleczaków.
Ząbki trzeba przede wszystkim umyć dwa razy dziennie właściwą szczoteczką, najlepiej taką, z małą główką oraz miękkim, nylonowym włosiem. Warto też zastosować pastę do zębów dla niemowląt z małą zawartością fluoru, którą można dostać w praktycznie każdej aptece oraz drogerii. Najistotniejsze zasady, które sprawią, że pociecha będzie miała piękne oraz zdrowe zęby, to karmienie dziecka piersią zgodnie z zaleceniami położnej bądź pediatry. Okazuje się, że ssanie piersi stymuluje prawidłowy rozwój zgryzu. Jeżeli podaje się dziecku smoczek, warto zakupić model ortodontyczny. Natomiast po wprowadzeniu pokarmów uzupełniających warto podać dziecku pełne porcje i unikać dokarmiania pomiędzy posiłkami, zwłaszcza w nocy.
Wizyta u dentysty
Bardzo dużo rodziców zastanawia się, jak powinno wyglądać czyszczenie jamy ustnej u noworodka. Ponadto istotne jest to, że trzeba udać się do stomatologa z dzieckiem wtedy, kiedy skończyło 3 lata życia. Zęby mleczne wymagają oceny dentysty. Dlatego warto zabrać swoje dziecko do renomowanej kliniki stomatologicznej. Celem jest przede wszystkim zapewnienie dziecku zdrowia. Lekarz powinien sprawdzić, czy zęby są zdrowe, a ponadto to, czy maluch nie ma jakiejś wady zgryzu. W Polsce istnieje wiele gabinetów stomatologicznych, które przyjmują rodziców z dziećmi. Warto postawić na uznany gabinet.