Implanty zębowe stają się z każdym rokiem coraz lepszym i bardziej efektywnym rozwiązaniem, z którego obecnie korzystają już setki tysięcy osób. Zastosowanie implantów stomatologicznych jest dobrym pomysłem na to, by uchronić się przed utratą tkanki kostnej znajdującej się w szczęce. Prócz tego, nieposiadanie kompletu zębów jest w stanie doprowadzić do zmiany kształtu twarzy, niestety na niekorzyść pacjenta.
Istnieje wiele przesłanek do tego, by w przypadku bezzębia zdecydować się na jakiekolwiek rozwiązanie protetyczne. Do tej grupy należą implanty stomatologiczne, które serdecznie polecamy. Niestety, z racji małej wiedzy na temat zabiegu implantacji, część pacjentów rezygnuje z niego, bojąc się skutków ubocznych i bólu. Na szczęście, w poniższym artykule postanowiliśmy sporządzić najważniejsze informacje na temat tego, jak przebiega proces implantacji i dlaczego warto jest go przejść.
Proces implantacji
Proces implantacji jest mało skomplikowany – polega na odpowiednim spreparowaniu zębodołu, a następnie wszczepieniu implantu. Jednak z powodu, że nieprawidłowe wszczepienie go może doprowadzić nawet do konieczności wyciągnięcia go i ponownej implantacji, z tego rodzaju zabiegu powinni skorzystać ci, którzy zdecydowali się na skorzystanie z renomowanej kliniki.
Etap pierwszy zakładania implantu
Pierwszy etap zakładania implantu rozpoczyna się od wykonania niezbędnych badań, mających na celu określić stan kości pacjenta, a także ogólną kondycję jamy ustnej. Po zweryfikowaniu, że pacjent może przystąpić do zabiegu implantacji, leczenie rozpoczyna się od nacięcia tkanki miękkiej. Robi się to celem odsłonięcia kości, w której następnie zostanie wykonana dziura, w której implant zostanie umieszczony. Po umieszczeniu implantu pacjent musi odczekać pewną ilość czasu, aby odpowiednio się on ustabilizował.
Etap drugi zakładania implantu
Drugi etap skupia się na odsłonięciu implantu, celem założenia na niego śruby gojącej. Śruba gojąca służy przyspieszeniu gojenia rany, a także przyspiesza proces dopasowywania implantu do nowego miejsca, w którym się znalazł. Taka śruba gojąca znajduje się na implancie przez około dwa tygodnie od jej wkręcenia. Odczekanie dwóch tygodni ze śrubą gojącą pozwoli na dalsze dopasowywanie implantu i założenie na niego korony protetycznej.
Etap trzeci zakładania implantu
To już ostatni etap leczenia implantologicznego. Podczas niego dochodzi do założenia odpowiednio wcześniej przygotowanej korony protetycznej. W ten sposób pacjent zyskuje nowy, piękny uśmiech.
Jak dbać o implant po zabiegu?
Dbanie o jamę ustną po zabiegu różni się nieco. Po zabiegu trzeba być szczególnie ostrożnym, by nie dopuścić do uszkodzenia miejsca po zabiegu, gdyż może to znacząco opóźnić proces gojenia. Za sprawą tego może dojść nawet do konieczności skontaktowania się z lekarzem implantologiem. Dużo rozsądniej jest zaopatrzyć się w odpowiednią szczoteczkę, odpowiednio miękką, nić dentystyczną czy irygator.