Zdrowie jamy ustnej to bardzo ważny aspekt życia człowieka, ponieważ ma bardzo duży wpływ na jego komfort. Z tego powodu, trzeba zrobić wszystko co w naszej mocy aby zachować ją w jak najlepszym stanie. Nieleczona próchnica może prowadzić bo bardzo poważnych konsekwencji. Jeżeli ząb ulegnie mocnemu zniszczeniu, koniecznością może okazać się hemisekcja korzenia. Na czym polega ten zabieg?
Hemisekcja – co to?
W przypadku skrajnego niedbalstwa o higienę jamy ustnej, może dojść do propagacji bardzo poważnych chorób w jej wnętrzu. Nieleczona próchnica może dojść do korzenia zęba skutecznie przenosząca się na dziąsło. W takich przypadkach nie pomoże żadne leczenie farmakologiczne i konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu stomatologicznego. Kiedy stan zęba jest już naprawdę zły, pomocna może okazać się hemisekcja korzenia.
Jest to zabieg polegający na usunięciu całkowicie zniszczonej korony i korzenia zęba. Szczątki zęba, które pozostały po zabiegu mogą posłużyć do jego późniejszej odbudowy. Zabieg ten stosowany jest w momencie kiedy wystąpią skrajnie patologiczne zmiany w obrębie zęba, których nie można już w żaden sposób odwrócić. Jednocześnie, musi istnieć możliwość zachowania jakichkolwiek części zęba. Jeżeli jest to niemożliwe, hemisekcja po prostu nie będzie miała logicznego podłoża. Kiedy pozostaną jakieś szczątki zęba, istnieje możliwość wykorzystania ich do protetycznej odbudowy.
Hemisekcja – wskazania
Zabieg ten ma jakikolwiek sens, kiedy istnieje możliwość odratowania zęba. Ponadto, wskazania do tego zabiegu są dzielone na trzy główne grupy – endodontyczne, mechaniczne oraz periodontologiczne. Do pierwszych z nich zalicza się wszelkie zmiany ulokowane przy korzeniach, które mają charakter okołowiechołkowy. Zmiany te muszą wykazywać się specyficznym kształtem uniemożliwiającym leczenie endodontyczne. Ponadto, hemisekcja korzenia będzie odpowiednim zabiegiem kiedy dojdzie do niedrożności kanału bądź w momencie gdy próchnica dojdzie do rozwidlenia korzenia lub dotknie go całego. W przypadku pojawienia się resorpcji zewnętrznej lub wewnętrznej korzenia, po raz kolejny pomocna może okazać się hemisekcja.
Jeżeli chodzi o wskazania mechaniczne to są one głównie powiązane z uszczerbkami. Jeżeli ząb zostanie złamany pionowo lub dojdzie do uszkodzenia korzenia, hemisekcja pozwoli odseparować i usunąć powstałe defekty.
Wskazania periodontologiczne to przede wszystkim ubytek kości wyrostka zębodołowego, który ulega stałemu powiększaniu lub stan zapalny w rozwidleniu korzenia. Są to najczęściej występujące przyczyny, które muszą kończyć się zabiegiem hemisekcji.
Hemisekcja – przeciwwskazania
Jak każdy zabieg łączy się on z pewnymi przeciwwskazaniami, kiedy nie można go zastosować. Stomatolodzy najczęściej informują o nich po oględzinach stanu jamy ustnej pacjenta. Wiele z przeciwwskazań jest związanych z anatomią samej jamy ustnej. Kiedy korzenie zębów są zbyt długie lub korona jest bardzo wysoka może okazać się, że zabieg będzie niewykonalny z przyczyn czysto technicznych. Kiedy korzenie okażą się zbyt krótkie sytuacja wygląda podobnie.
Kolejną rzeczą są aspekty związane z wcześniejszymi zabiegami. Kiedy pacjent był kiedyś leczony kanałowo i zabieg nie był wystarczająco dokładny, może dojść do sytuacji kiedy powstaną pewne powikłania. Jeżeli kanały będą niedrożne, hemisekcja korzenia może się nie udać. Z tego powodu zawsze warto pamiętać o korzystaniu z usług najlepszych stomatologów.
Kolejne przeciwwskazania są związane z przebiegiem innych chorób. Kiedy dojdzie do zaawansowanego schorzenia przyzębia bądź paradontozy, zabieg ten jest praktycznie niewykonalny. W przypadku jakichkolwiek deformacji może pojawić się prawdziwy problem z prawidłową rekonstrukcją protetyczną zęba. Z tego powodu, stomatolodzy najczęściej nie podejmują się takich wyzwań. Zdarzają się również sytuacje kiedy przeciwwskazań co do samego zabiegu nie ma, jednak specjalista zdecyduje się na poprowadzenie leczenia w inny sposób. Jest to oczywiście akceptowalne, gdyż każdy lekarz ma na względzie przede wszystkim dobro pacjenta i wiele zależy od jego stanu zdrowia oraz rokowania.
Hemisekcja – przebieg
Zabieg ten składa się z kilku etapów. Aby podjąć prawidłową decyzję na temat zasadności hemisekcji korzenia, stomatolog powinien przede wszystkim zlecić badanie radiologiczne. Prześwietlenie jest w stanie pokazać wszystko na temat stanu jamy ustnej i pokazać wszelkie ukryte wady. Jeżeli obraz rentgenowski pokazuje ubytki, stomatolog będzie w stanie podjąć próbę skutecznego lecenia.
Hemisekcja korzenia jest zabiegiem wykonywanym pod znieczuleniem. Pierwszym krokiem jest usunięcie całkowicie zniszczonego elementu zęba. Dalej, przeprowadzana jest separacja korony oraz korzenia. Za pomocą odpowiednich narzędzi są one w dalszym etapie usuwane. W zależności od tego co pozostanie po pierwszych etapach, stomatolog podejmuje dalsze decyzje. Najczęściej zabezpiecza szwami tkanki miękkie na czas gojenia się ran. W tym czasie pacjent musi sam zadbać o higienę swojej jamy ustnej.
Udana hemisekcja powinna zakończyć się odbudową zęba. Z tego powodu, po upłynięciu mniej więcej 5 tygodni, pacjent powinien zgłosić się do stomatologa w celu przeprowadzenia zabiegu protetycznego. W tym celu, tworzona jest nowa korona na bazie szczątek zęba, a nastepnie wypełniana twardym materiałem. W ten sposób, dochodzi do odbudowy zęba, który może znów pełnić swoją podstawową rolę umożliwiając swobodne spożywanie posiłków.
Podsumowując, w przypadku skrajnie zniszczonych zębów nie należy się poddawać i dalej dążyć do zdrowej jamy ustnej. W takich przypadkach pomocna może okazać się hemisekcja, która pozwala odseparować i usunąć zniszczone kawałki zęba. Trzeba jednak pamiętać o wszelkich wskazaniach i przeciwwskazaniach, a po pozytywnie przeprowadzonym zabiegu, koniecznie trzeba dbać o higienę jamy ustnej. W ten sposób, pacjent po raz kolejny może cieszyć się pięknym uśmiechem zdobiącym jego codzienne oblicze każdego dnia. Leczenie może okazać się drogie, dlatego na każdym kroku trzeba pamiętać o prawidłowej profilaktyce.