Do utraty zębów dochodzi z różnych powodów. Czasem jest ona wynikiem wypadku, innym razem – zaawansowanej próchnicy bądź też różnych chorób przyzębia. Osoby, które utraciły zęby, wcale nie są skazane na noszenie protezy. Nowoczesna stomatologia pozwala na uzupełnienie ubytków w uzębieniu poprzez wstawienie implantów zębowych. Warto wiedzieć, z czego składa się implant zębowy, a także – jakie są jego rodzaje.
Implanty zębowe – dlaczego się je stosuje?
Dla osób, które utraciły swoje naturalne zęby, bardzo często marzenie o przepięknych uśmiechu wydaje się być nieosiągalne. Tymczasem nowoczesna stomatologia ma na to proste, chociaż niezbyt tanie, rozwiązanie. Mowa tutaj o implantach, które lekarz stomatolog dopasuje do konkretnego pacjenta, tak że nie będą one wyróżniały się na tle naturalnych zębów.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że założenie implantów jest dość kosztowną kwestią. Uznaje się, że średnia cena implantu zębowego wynosi około 3000 zł za pojedynczy implant. Jednak warto ten wydatek potraktować jako inwestycję w samego siebie. Implanty charakteryzują się o wiele większym komfortem, niż tradycyjne ruchome protezy.
Co wchodzi w skład implantu?
Te osoby, które są zdecydowane na przeprowadzenie zabiegu wszczepienia implantów, bardzo często zastanawiają się, z czego składa się implant zębowy. Otóż, jego podstawą jest filar – który przybiera postać śruby, wszczepionej w szczękę bądź też żuchwę. Śruba ta ma za zadanie zastąpienie naturalnego korzenia zęba i najczęściej wykonuje się ją z tytanu lub też cyrkonu. Wszystko dlatego, że wspomniane materiały wykazują wysoką zgodność z tkanką kostną. Stąd też zminimalizowane jest ryzyko, że organizm pacjenta odrzuci implant.
Przed wszczepieniem filaru konieczne jest wcześniejsze przygotowanie kości szczęki. Pacjent najprawdopodobniej będzie musiał wykonać zdjęcie panoramiczne zębów oraz tomografię, aby lekarz stomatolog mógł jak najlepiej zaplanować zabieg.
Łącznik implantu zębowego jest drugim elementem budowy implantu. Jego miejsce jest między filarem, a koroną protetyczną. Jego zadaniem jest zapewnienie całej konstrukcji stabilności oraz wytrzymałości.
Korona protetyczna to ta część implantu zębowego, która znajduje się nad dziąsłem. Jej wygląd imituje naturalne uzębienie, a przy jej pomocy można normalnie gryźć i przeżywać pokarm. Korona protetyczna wykazuje się wysoką wytrzymałością i na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od naturalnych zębów.
Z czego zbudowane są implanty?
Wiadomo już, z czego składa się implant zębowy. Warto dowiedzieć się jeszcze, z jakich materiałów się go wykonuje. Otóż, jeszcze do niedawna najczęściej wykorzystywanym materiałem przy konstrukcji implantu był tytan. Niestety, ma on tę wadę, że w przypadku obniżenia linii dziąseł potrafi wyglądać bardzo nieestetycznie. Dlatego też stomatolodzy coraz częściej odstępują od zastosowania tytanu na rzecz cyrkonu. Jest to materiał, który doskonale wiąże się z tkanką kostną, a przy okazji zapewnia estetyczny wygląd całej konstrukcji.