Choć powszechnie się uważa, że najpopularniejszym schorzeniem dotykającym zęby jest próchnica, to jednak nie jest to choroba nawet w połowie tak popularna i często występująca, jak rozchwianie zębów. Jak bowiem wynika z przeprowadzanych badań i statystyk, na rozchwianie zębów może cierpieć nawet 80% populacji. Na szczęście istnieje dość dobra i skuteczna metoda leczenia takiego schorzenia, czyli szynowanie zębów rozchwianych. Na czym zabieg ten polega, kiedy konkretnie jest wykonywany, a także ile on może kosztować? Innymi słowy, wszystko, co trzeba wiedzieć o szynowaniu rozchwianych zębów.
Kiedy wykonywane jest szynowanie zębów?
Od czego więc należy zacząć zdobywanie wiedzy na ten temat? Przede wszystkim trzeba sobie zadać pytanie, kiedy wykonywane jest szynowanie zębów rozchwianych. W jakich okolicznościach stosuje się taki zabieg?
Odpowiedź jest oczywiście bardzo prosta, ponieważ taką formę leczenia stosuje się w sytuacji, gdy pacjent cierpi na rozchwianie, czyli, innymi słowy, ruszające się zęby. Z jakiego jednak powodu taka przypadłość się pojawia? Zdecydowanie najczęściej ma się tu do czynienia z paradontozą, która jest wynikiem namnażających się w jamie ustnej bakterii, które pojawiają się w znacznie za dużej ilości z powodu nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Paradontoza jest efektem albo zbyt rzadkiego mycia zębów, albo też jest spowodowana przez nieprawidłowy sposób ich mycia.
Oczywiście to nie jedynym powód, dla którego zęby mogą się rozchwiać. Oprócz paradontozy często jest to efektem także tzw. zgryzu urazowego. Jest to sytuacja, podczas której zęby poddawane są zbyt dużej sile przy zgryzie. W efekcie tego pojawia się uszkodzenie tkanek dziąsła w okolicy takiego zęba, co doprowadza do utracenia odpowiedniego podparcia.
Na koniec warto tu jeszcze wymienić często pojawiający się bruksizm, czyli zgrzytanie zęba, co może być spowodowane wadą zgryzu, lecz także zbyt silnym stresem. Pocieranie zębami może powodować nie tylko ich stępienie i ułamanie, lecz także poruszenie ich i w efekcie rozchwianie.
Jak więc widać, powodów, dla których zęby mogą się zacząć ruszać, jest naprawdę bardzo wiele. Na szczęście problem ten może zostać efektywnie rozwiązany poprzez szynowanie zębów rozchwianych. Na czym taki zabieg polega i jak przebiega?
Przebieg szynowania zębów
Skoro już wiadomo, kiedy wskazane jest szynowanie zębów rozchwianych, warto się teraz dowiedzieć, jak taki zabieg konkretnie przebiega. Jak więc to wszystko wygląda?
Od czego trzeba w tym wypadku zacząć? Oczywiście na początek dowiedzieć się trzeba, na czym szynowanie zębów rozchwianych tak właściwie polega. Jest to specjalny zabieg stomatologiczny, który łączy ze sobą kilka rozchwianych zębów. Celem jest w tym wypadku ich wzmocnienie, a także zabezpieczenie przed wypadnięciem w wynik zbyt silnego rozchwiania. Co więcej, szynowanie jest w stanie zabezpieczyć zęby także przed zbyt mocnym ścieraniem.
Od czego zaczyna się każdy zabieg szynowania? Kluczową sprawą jest to, aby zęby poddawane takiemu leczeniu były całkowicie czyste i pozbawione kamienia nazębnego. W tym celu usuwa się go, a następnie zęby podawane są wytrawianiu kwasem.
Kolejnym zadaniem jest zaaplikowanie na zęby specjalnego systemy zespalającego, który może być wykonany z włókna szklanego lub z kompozytu. Element ten umieszczany jest od wewnętrznej strony zębów, więc nie jest on widoczny. Oczywiście podporą dla takiego elementu są zdrowe zęby.
Czym różnią się pomiędzy sobą dwa powyższe materiały? Wiedzieć w tym wypadku trzeba, że zdecydowanie najpopularniejsze jest wykorzystywanie materiałów kompozytowych, ponieważ są one po prostu tańsze, a i sam zabieg jest zdecydowanie prostszy i szybszy. Nawet pomimo tego, że kompozyt podczas zabiegu utwardzany jest przy pomocy specjalnej lampy. Włókno szklane zaliczane jest do rozwiązania droższego, lecz jednocześnie trwalszego i często osiągającego o wiele lepsze finalne efekty.
Na koniec warto sobie jeszcze zadać pytanie, czy zabieg ten boli. Jest to bowiem sprawa dla wielu osób priorytetowa. Jak to więc wygląda? Wiedzieć w tym wypadku trzeba, że zabieg jest bardzo krótki i trwa najwyżej kilkanaście minut. W czasie jego przeprowadzania nie stosuje się znieczulenia, ponieważ nie jest to zabieg bolesny.
Ile może kosztować szynowanie rozchwianych zębów?
Jak więc widać, zabieg ten nie jest skomplikowany, a efekty, które przynosi, są naprawdę rewelacyjne. Warto się więc teraz dowiedzieć, ile on może kosztować. Czy jest to drogie leczenie?
Oczywiście wiele tu zależy od konkretnego gabinetu stomatologicznego, czyli tego, w jakim mieście będzie się on znajdował, lecz przyjmuje się, że cena może wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Oprócz konkretnego gabinetu koszt zależy również od ilości użytego materiału, a więc od ilości stabilizowanych zębów. Im będzie ich więcej, tym oczywiście wrasta cena takiego ich zabezpieczenia.
Na koniec warto jeszcze się dowiedzieć, że ogromnie ważnym czynnikiem decydującym o cenie jest wykorzystywany materiał. Kompozyt zaliczany jest do rozwiązania zdecydowanie tańszego, podczas gdy włókno szklane do droższego.
Jak dbać o zęby, by nie doszło do ich rozchwiania?
Choć szynowanie nie jest zabiegiem specjalnie uciążliwym, nie trwa długo, a jego koszt na tle innych usług stomatologicznych można zakwalifikować, jako jeden z najtańszych, to jednak samo rozchwianie zębów jest dość nieprzyjemną i kłopotliwą dolegliwością. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad tym, jak dbać o zęby, aby takiego zabiegu po prostu nie musieć wykonywać.
Podstawową sprawą jest w tym wypadku oczywiście odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej, aby nie doprowadzić do powstawania głównego powodu rozchwiania zębów, czyli paradontozy. Z tego też powodu należy je często i dokładnie myć, stosować nić dentystyczną, a także regularnie udawać się do stomatologa w celu usuwania kamienia nazębnego.
Oczywiście warto także zwracać uwagę na inne potencjalne dolegliwości związane z zębami, czyli np. bruksizm, który jest chorobą bardzo podstępną, ponieważ głównie objawia się w nocy podczas snu pacjenta.
Podstawą w walce z rozchwianiem zębów jest więc po prostu odpowiednie dbanie o zęby, ich mycie, a także regularne wizyty u stomatologa w celu sprawdzania ich stanu i kondycji.