3 grudnia 2024

Protetyka – co jest most kompozytowy

co-jest-most-kompozytowy

Most kompozytowy należy do grona najpopularniejszych rozwiązań protetycznych. Stomatolodzy zalecają wykorzystywanie mostu kompozytowego zamiast protez – most kompozytowy oferuje dużo więcej zalet, niż tradycyjny protezy. Dowiedz się, czym jest most kompozytowy i dlaczego warto zdecydować się na jego wykorzystanie.

Charakterystyka mostu kompozytowego

Most kompozytowy wykorzystuje zęby sąsiadujące z ubytkiem. Jego mocowanie polega na przyklejeniu do zębów sąsiadujących, dzięki czemu nie zachodzi potrzeba ich szlifowania. Do ich stworzenia wykorzystuje się kompozyt, który charakteryzuje się większą odpornością na zużycie, a także specjalnych szklanych włókien, które montuje się do zębów z użyciem skrzydełek i żywicy kompozytowej. Most kompozytowy stosuje się przede wszystkim u pacjentów, borykających się z ubytkami zębów na przedzie.

Zęby, pełniące funkcję uzupełnień, można wykonać między innymi z porcelany stomatologicznej. Wówczas wizualnie są one najbardziej zbliżone do naturalnych zębów.

Zalety mostu kompozytowego

Za wykorzystaniem mostu kompozytowego stoi szereg zalet, które często skłaniają pacjentów do rezygnacji z protezy na rzecz mostu kompozytowego. Most kompozytowy przede wszystkim nie wymaga obróbki zębów, co sprawia, że tkanka nie musi być uszkadzana celem dopasowania zęba do stosowanego rozwiązania. Oznacza to, że pacjent praktycznie nie odczuwa bólu podczas mocowania.

To rozwiązanie jest zalecane również młodszym pacjentom, stosowanym przejściowo, przed podjęciem leczenia implantologicznego lub zastosowaniem tradycyjnego mostu protetycznego. Może okazać się, że most kompozytowy został zamocowany w sprzyjających okolicznościach, co sprawi, że nie będzie konieczne wymienianie go na inne rozwiązanie protetyczne.

Wady mostu kompozytowego

Most kompozytowy jest konstrukcją bogatą w zalety, dlatego znakomita większość pacjentów jest z niego w pełni zadowolona. Niestety, dobrze jest zapoznać się z jego wadami, nim przystąpi się do leczenia tym sposobem. Kompozytowy most, z racji sposobu montażu, jest w stanie odkleić się – na szczęście, odklejenie nie będzie mieć miejsca, gdy pacjent będzie stosować się do zaleceń stomatologa.

Dodatkowo, miejsca styku mocowań mostu z zębami są szczególnie narażone na powstawanie próchnicy – zwłaszcza wtedy, gdy pacjent nienależycie dba o higienę jamy ustnej. Posiadacze mostu powinni szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, w innym wypadku może okazać się, że celem podjęcia leczenia zachowawczego będzie trzeba usunąć most.