Pacjenci, którzy z różnych powodów posiadają ubytki w uzębieniu, są konfrontowani z szeroką ofertą protetyków. Leczenie protetyczne może odbywać się obecnie na wiele sposobów – z użyciem protez, mostów, implantów, koron protetycznych… co zrobić w takiej sytuacji?
Warto jest zapoznać się z przeznaczeniem poszczególnych systemów, a także poznać ich wady oraz zalety. Zarówno most protetyczny, jak i proteza ruchoma są warte rozważenia z różnych powodów. Dowiedz się, czym jest most protetyczny, a także dlaczego warto zdecydować się na mocowanie protezy ruchomej.
Zalety i wady mostu protetycznego
Most protetyczny jest rozwiązaniem, które pozwala na uzupełnienie częściowych braków w uzębieniu. Do jego mocowania stosuje się zęby pacjenta, które już posiada, ewentualnie można połączyć je z implantami stomatologicznymi. W tym celu konieczne jest oszlifowanie zębów, które umożliwi osadzenie mostu protetycznego.
Warto pamiętać, że zęby muszą otaczać lukę, tj. znajdować się po lewej i prawej stronie luki. Z tego powodu, most protetyczny nie może zostać zastosowany w przypadku, gdy pacjent boryka się z całkowitym bezzębiem.
Most protetyczny posiada wiele zalet. Przede wszystkim, uzyskany efekt jest bardzo naturalny – pacjenci są z niego zadowoleni. Dodatkowo, sposób montażu pozwala na lepszy rozkład sił podczas przeżuwania, dlatego spożywanie posiłków jest przede wszystkim efektywne, a dodatkowo bardzo komfortowe.
Dodatkowo, most protetyczny nie powoduje problemów przy wymowie, nie zdarzają się również przypadki powodowania nadwrażliwości. Most protetyczny niweluje szereg wad, które posiada proteza, niestety odbywa się to pewnym kosztem. Most protetyczny wymaga oszlifowania zębów, co jest mało atrakcyjne dla wielu pacjentów. Dodatkowo, most może być dużo droższy, niż proteza.
Jakie problemy mogą wystąpić z protezą ruchomą?
Proteza ruchoma może powodować pewne problemy. Zaletą, którą posiada proteza ruchoma, jest możliwość zastosowania jej w przypadku całkowitego bezzębia. Niestety, proteza ruchoma jest zdecydowanie mniej stabilna, niż most, co może powodować jej przesuwanie, a nawet wypadanie.
Proteza ruchoma dodatkowo może przeszkadzać w mowie i powodować różne wady wymowy. Prócz tego, proteza jest niewygodna do spożywania posiłków; proteza opiera się głównie na dziąsłach, przez co przeżuwanie z jej zastosowaniem jest nieefektywne, a także może powodować ból z racji tego, iż wrzyna się w dziąsło. Jest to całkowicie niepożądane przez pacjentów, jednak, niestety, dość powszechne, dlatego przed podjęciem decyzji o zastosowaniu protezy warto jest rozważyć też inne opcje.