Technologia CAD CAM jest powszechnie wykorzystywana w protetyce stomatologicznej. Dzięki niej można zachować optymalną wielkość szczeliny brzeżnej. Technologia ta stwarza możliwość wytworzenia prac protetycznych z niespotykaną dotąd precyzją, dlatego zyskuje ona na popularności. W Polsce pojawia się coraz więcej gabinetów stomatologicznych, w których oferowana jest protetyka tworzona przy zastosowaniu CAD CAM.
Technologia CAD/CAM – czym jest i jakie są jej zalety?
Technologia CAD/CAM to system, który pozwala na pracę z zastosowaniem materiałów, takich jak tlenek cyrkonu, tytan, a także stopy innych metali. Do tego doliczane są też materiały kompozytowe. Według wielu badań klinicznych system ten gwarantuje wysoką trwałość oraz wytrzymałość uzupełnień zrobionych przy jego zastosowaniu. Warto zaznaczyć, że zastosowanie w laboratorium protetycznych nowoczesnych technologii tworzy bardzo ciekawą alternatywę dla zdecydowanie mniej precyzyjnych i bardziej pracochłonnych technik tradycyjnych. CAD to skrót od angielskiego „Computer Aided Design”. Oznacza on komputerowo wspomagane projektowanie. Dzięki takiemu systemowi protetyka jeszcze nigdy nie stała na tak wysokim poziomie. Technologia CAD/CAM implementowana jest powszechnie w gabinetach dentystycznych na całym świecie, także w Polsce.
Jakie są zastosowania technologii CAD/CAM w stomatologii?
Okazuje się, że technologia CAD CAM (Computer-Aided Design/Computer-Aided Manufacturing) jest szeroko stosowana w stomatologii. Mowa tutaj zwłaszcza o protetyce. Dzięki niej możliwe jest precyzyjne projektowanie i wytwarzanie koron i mostów protetycznych. Wykonywane są korony i mosty protetyczne. Do tego dolicza się też łączniki oraz belki na implantach. Dzięki tej technologii możliwe są też precyzyjniejsze prace teleskopowe. Łatwiej zakłada się szyny oraz łyżki indywidualne.
Jakie są etapy pracy z wykorzystaniem technologii CAD/CAM w protetyce dentystycznej?
Pierwszym etapem pracy z wykorzystaniem tej technologii jest przygotowania pacjenta. Mowa tutaj o procesie, który polega na wyciskaniu uzębienia. Kolejno jest ono skanowane za pomocą specjalnego skanera. Proces ten odbywa się bezpośrednio w gabinecie dentystycznym lub w specjalnym laboratorium protetycznym. Następnym etapem jest projektowanie. Celem jest stworzenie modelu 3D protetyki. Po zakończeniu projektowania dane CAD/CAM są przesyłane do specjalnej frezarki lub drukarki 3D, która wytwarza model protetyki z odpowiedniego materiału, co jest bardzo istotnym procesem. Na samym końcu przeprowadzany jest montaż elementów protetycznych w ustach pacjenta.
Technologia CAD/CAM a tradycyjne metody wykonywania protez – porównanie i korzyści
Technologia CAD CAM w protetyce stomatologicznej przynosi bardzo dużo korzyści w porównaniu do tradycyjnych metod wykonywania protez. Okazuje się, że dzięki szybkości, precyzji, trwałości oraz łatwości w odtwarzaniu protezy, coraz więcej klinik dentystycznych decyduje się na jej wykorzystanie w codziennej praktyce. Do tego dolicza się też komfort pacjenta.