Metody uzupełnienia braków w uzębieniu

Metody uzupełnienia braków w uzębieniu

Metody uzupełnienia braków w uzębieniu

Istnieje kilka sposobów uzupełniania braków w uzębieniu, dobieranych w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta i rodzaju problemu. Do najpopularniejszych zaliczyć można korony, ruchome protezy, mosty protetyczne czy implanty. W wielu przypadkach, dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze leczenie ortodontyczne. Jego celem będzie przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego przy wykorzystaniu odpowiedniej metody.

Uzupełnienie ubytków w uzębieniu

Uzupełnienie ubytków w uzębieniu pozwala na przywrócenie funkcji oraz estetyki zęba, który został uszkodzony przez próchnicę, urazy lub inne choroby. Proces ten polega na usunięciu zainfekowanej tkanki zęba, a następnie wypełnieniu ubytku specjalnym materiałem. Uzupełnienie ubytków w uzębieniu jest ważne dla zachowania zdrowia jamy ustnej i zapobiegania dalszym uszkodzeniom zębów. Prawidłowo wykonany zabieg pozwala na utrzymanie dobrej kondycji uzębienia przez długi czas. Współcześnie stosowane metody uzupełnienia braków w uzębieniu są bardzo skuteczne, a przy tym przynoszą wiele korzyści. Ich celem może być zmniejszenie ryzyka rozwoju próchnicy w innych zębach, usuwanie bólu czy ochrona zdrowej tkanki

Korony na zęby

Korony to nakładki protetyczne mocowane na istniejącym zębie, dzięki którym można go ochronić oraz przywrócić jego naturalny kształt i funkcję. Z reguły znajdują zastosowanie wówczas, gdy ząb jest zniszczony przez próchnicę, urazy lub uszkodzenia związane z chorobami dziąseł. Proces wykonywania korony składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności lekarz stomatolog ocenia stan zęba i decyduje, czy korona jest odpowiednią metodą leczenia. Następnie specjalista przygotowuje ząb, usuwając jego część, aby zrobić miejsce na protezę. Pacjent otrzymuje wycisk, który jest potrzebny do wykonania korony. Kolejnym etapem jest przygotowanie tymczasowej korony, pozwalającej na ochronę zęba do momentu wykonania korony właściwej. Zaletą tej metody uzupełniania braków w uzębieniu jest jej duża trwałość.

Ruchome protezy zębowe

Ruchome protezy zębowe to uzupełnienie protetyczne, które służy do odbudowy kilku lub wszystkich zębów w jamie ustnej. Protezy te są wykonywane z różnych materiałów, a także mogą być częściowo lub całkowicie ruchome w stosunku do naturalnych zębów. Ruchome protezy zębowe składają się z kilku części. Baza jest odpowiednio dopasowana do kształtu dziąseł pacjenta. Same protezy powstają z tworzyw sztucznych lub ceramicznych, a ich umieszczanie odbywa się na bazie protezy. Uzupełnienie stanowią mechanizmy mocujące, które służą do utrzymywania protezy na miejscu w jamie ustnej. Protezy częściowe służą do uzupełnienia braku kilku zębów i są mocowane do istniejących zębów za pomocą klamer lub mostów, natomiast protezy całkowite pozwalają na uzupełnienie braku wszystkich zębów i mocuje się je do dziąseł za pomocą siły nacisku.

Mosty protetyczne

Mosty protetyczne służą do uzupełnienia braku jednego lub kilku zębów, co odbywa się przy użyciu połączenia z pozostałymi zębami w jamie ustnej. Zastosowanie tej metody uzupełnienia braków w uzębieniu wymaga zastosowania kilku elementów. Jako podstawa do mostu mogą służyć korony protetyczne, natomiast sama płyta mostowa wykonana jest z porcelany, metalu lub innych materiałów i służy do uzupełnienia braku zębów. W pierwszej kolejności lekarz stomatolog ocenia stan uzębienia i decyduje, czy zastosowanie tej metody uzupełnienia braków w uzębieniu jest odpowiednie. Specjalista przygotowuje następnie zęby-nosiciele, robiąc miejsce na korony protetyczne. Pacjent otrzymuje wyciski, które są potrzebne do wykonania mostu. Kolejnym etapem jest przygotowanie tymczasowego mostu, który chroni zęby. Kiedy właściwy most jest gotowy, pacjent przychodzi na kolejną wizytę celem jego założenia. Ten rodzaj metody uzupełnienia braków w uzębieniu jest bardzo efektywny, dzięki czemu pozwala na utrzymanie zdrowego zęba przez długi czas. Tak jak każdy inny element protetyczny, mosty wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Implanty

Implanty zębowe to elementy, które są wprowadzane bezpośrednio do kości w celu uzupełnienia brakujących zębów. Służą one jako podstawa dla uzupełnień protetycznych, takich jak korony, mosty lub protezy. Proces wszczepienia implantów zębowych składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności lekarz stomatolog ocenia stan uzębienia i kości pacjenta oraz decyduje, czy implanty zębowe są odpowiednią metodą leczenia. Specjalista przeprowadza następnie zabieg chirurgiczny, podczas którego wprowadza implanty do kości. Elementy te muszą się zrosnąć z kością, co zwykle trwa od 4 do 6 tygodni. Kolejnym etapem jest zamocowanie na implantach specjalnego elementu zwanego mostkiem lub szypułką, który będzie stanowił podstawę dla korony, mostu czy protezy. Implanty są trwałym rozwiązaniem, które pozwala na odtworzenie utraconego zęba. Ten rodzaj metody uzupełnienia braków w uzębieniu sprawdzi się w przypadku osób, które nie mogą skorzystać z innych technik. Sam proces implantacji jest jednak skomplikowany i dość bolesny, a przy tym stosunkowo kosztowny.

Post Author: Artur